İngiliz futbolunda çocuk istismarı skandalı giderek büyüyor

İngiltere’de dört eski futbolcunun BBC’deki bir televizyon programında, çocukken antrenörleri tarafından cinsel tacize maruz kaldıklarını uğradıkları iddia etmesi ülkede tartışma yarattı. İngiltere kaptanı Wayne Rooney, tacize uğrayan futbolculardan yaşadıklarını kamuoyuna açıklamalarını istedi.
Geçen hafta taciz konusunda ilk açıklamayı yapan eski futbolcu Andy Woodward BBC’deki programda gözyaşlarını tutamadı.
Chris Unsworth ve Jason Dunford da, ilk kez kamuoyu önünde Crewe Alexandra takımının antrenörlerinden olan Barry Bennel tarafından cinsel tacize maruz kaldıklarını öne sürdü.
Unsworth, 100’e yakın kez tecavüze uğradığını iddia etti ve şimdiye kadar bunu tek bir kişiye dahil söylemediğini belirtti.
BBC programında konuşan 44 yaşındaki eski futbolcu Chris Unsworth, sessizliğini yıllar sonra niye bozduğunu açıklarken, “Anlatırsam, bunun herkese faydası olur diye düşündüm” dedi.
Unsworth önce Manchester City genç takımında oynamış aynı takımla çalışan antrenör Bennel ile birlikte 1980’lerin ortalarında 12 yaşındayken Crewe’a geçmişti.
Programda Barry Bennel’in evinde çok kez yatıya kaldığını anlatan Unsworth, Bennel’in bazen yatağına iki ya da üç erkek çocuğu birden alıp hepsini taciz ettiğini söyledi.
“Bunu birbirimizle hiç konuşmadık” diyen Unsworth “50 ila 100 kere tecavüze uğramışımdır” dedi.
Eski futbolcu taciz başladığında 9 yaşında olduğunu söyledi.
Jason Dunford da bir futbol yarışmasını kazanarak gittiği tatil kampında Bennel’in kendisini tacize teşebbüs ettiğini, kendisinin şiddetle tepki göstermesi üzerine Bennel tarafından daha sonra cezalandırıldığını söyledi.
Dunford, “Bana eziyet etti. Oynayacağımı söyledikten sonra takımdan çıkardı” diye konuştu.
Jason Dunford, daha ileriki bir tarihte bir başka antrenörün de kendisini tacize yeltendiğini, bu antrenörün evinde aynı yatakta kaldıklarını anlattı:
“Diğer iki çocukla maçtan önce yatıya kaldık, aynı yatakta yattık. Bana dokunmaya başladı, elini ittim. Sonra uyandığımda diğer çocuklardan birini ellediğini gördüm” dedi.
Dunford bu olayla ilgili polise ifade de verdi.
İngiltere’yi sarsan futbolda cinsel istismar iddialarına bir yenisi katıldı. Bu kez Chelsea’de 11 yıl baş gözlemci olarak görev yapan Eddie Heath suçlanıyor.
Telegraph gazetesi Chelsea kulübünün eski başgözlemcisinin genç takımdan bir oyuncuya bir yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğunu İngiliz kulübünün bu olayı örtbas etmek için genç futbolcuya kamuya açıklamamak kaydıyla gizli ödeme yaptığını iddia etti.
İddiaya göre olay 1970’li yıllarda yaşandı.
Gazete istismarda bulunan kişinin Eddie Heath olduğunu öne sürerken çocuğun ve ailesinin olayı basına anlatmakla tehdit etmesi üzerine Chelsea kulübünün ödeme yaptığını yazdı.
Ödemenin 3 yıl sürdüğü ve bunun karşılığında çocuk ve ailesine kamuya konuyla ilgili açıklama yapmayacaklarına dair sözleşme imzalatıldığı belirtiliyor.
Rus Roman Abramovich’in sahibi olduğu Chelsea’nin o dönem ne kadar ödeme yaptığı bilinmiyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook