Göçmen Bürosu’ndan seks köleliğine karşı kampanya başlatıldıBulgaristan’da sığınmacılar yargısız olarak sınırdışı ediliyor

İrlanda’da göçmen bürosu, seks köleliğine zorlanan kadınlara dikkat çekmek için ilginç bir kampanya başlattı.
Kurumun bir reklam ajansıyla birlikte yürüttüğü kampanya kapsamında, akıllı telefonlara yüklenen çöpçatanlık uygulaması Tinder’da oluşturulan sahte hesaplara dikkat çekici kadın fotoğrafları konuldu.
Bu hesaplara bakmak isteyen kullanıcılar, profildeki diğer fotoğraflara geçtiklerinde fuhuş şebekeleri yüzünden şiddet mağduru olan kadınların yaralı hâldeki görüntüleriyle karşılaştılar. Profil fotoğraflarındaki son iki kareye ise çocuk sayılabilecek yaşta seks köleliğine zorlanan kadınlarla ilgili mesajlar yerleştirildi.
Birleşmiş Milletler’in (BM) 2012 verilerine göre, dünyada 2.4 milyon insan fuhşa zorlanıyor.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) yayınladığı bir raporda Bulgaristan’ın, ülkedeki sığınmacıların sayısını azaltmak amacıyla, bir “Çevreleme Planı” yürüttüğünü belirtti. Plan, kısmen, Türkiye’den gelerek, Bulgaristan sınırını resmi olmayan yollarla geçmeye çalışan Suriyeli, Afgan ve diğer sığınmacıların yargısız olarak geri püskürtülmesi biçiminde uygulandı.
“Çevreleme Planı: Bulgaristan’ın Suriyeli ve Diğer Sığınmacıları ve Göçmenleri Geri Püskürtmesi ve Gözaltında Tutması” (“‘Containment Plan’: Bulgaria’s Pushbacks and Detention of Syrian and other Asylum Seekers and Migrants”) başlığını taşıyan 76 sayfalık rapor, Bulgar sınır polisinin, sığınmacı olduğu düşünülen kişileri yargısız olarak ve sık sık aşırı güç kullanarak, Türkiye’ye geri döndürdüğünü belgeliyor. İnsanlar sınır boyunca herhangi bir resmi prosedür uygulanmadan ve kendilerine iltica talebinde bulunma fırsatı verilmeden geri dönmeye zorlandılar.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook