Danimarka’da belediyelere mülteci yardımı yokMülteci krizi iki ülkeyi birbirine düşürdü

Danimarka Başbakanı Rasmussen belediyelerin ülkeye gelen mültecilerin barınma sorununu çözmek için devlet yardımı beklentisine girmemelerini söyledi.
Rasmussen bunun yerine belediyelere ”kalıcı ve adil mülteci politikalarında ”yardımcı olacaklarını belirtti. Bunun Danimarka’nın mülteci alımı konusunda ulusal bir politika izlemeyerek mültecilere çekici bir ülke görüntüsü vermemek olduğu değerlendirmesi yapılıyor.
Komşu ülkeler Almanya ve İsveç’teki benzeri durumlara düşmek istemediklerini belirten Rasmussen ”Altından kalkamayacağımız mülteci akınını kontrol etmek için Avrupa’da ve Danimarka’da bir araya gelemememiz beni endişelendiriyor” dedi.
Macaristan’ın Romanya sınırına tel örgü çekeceğini açıklaması, iki ülke arasında diplomatik atışmalara neden oluyor. Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu, Cumartesi günü Macaristan’ı kınayarak ‘Tel örgüyle Avrupa’yı bölmek oldukça otistik ve kabul edilemez bir davranış.’ İfadelerini kullandı. Macaristan, bu açıklamaları karşılıksız bırakmadı. Romanya Başbakanı Viktor Ponta’nın yolsuzluktan yargılandığına atıf yapan Macar Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, ‘Yolsuzluk davasıyla yüzyüze bir başbakanın kabine üyesinden daha fazla tevazu beklerdik.’ sözleriyle Romen meslektaşını iğneledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook