BM Haiti’ye kolera götürdüğünü ve 10 binden fazla insanın ölümünde rolü olduğunu kabul etti

Birleşmiş Milletler 2010 yılında Haiti’de yaşanan ve 10 binden fazla kişinin ölmesine neden olan kolera salgınında resmi olarak rolü olduğunu kabul etti. Salgın nedeniyle yaşanan ilk ölümlerin yardım için bölgeye giden BM gönüllülerinin kaldığı kampın hemen yakınında gerçekleşmeye başlaması, hastalığın yayılmasında BM’nin rolü üzerinde bir tartışma yaratmıştı. New York Üniversitesi hukuk profesörü ve Dünya İnsan Hakları Kuruluşu danışmanlarından Philip Alston’un geçen hafta BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’a gönderdiği raporda, salgına BM’nin Haiti’deki bir askeri üste atık suyun içme suyuna karışmasının sebep olduğu belirtildi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un Sözcü Yardımcısı Farhan Haq da son bir yılda yapılan incelemelerde, BM’nin kolera salgınındaki rolü ve daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiği konusunda ikna olduğunu açıkladı.
Haq öte yandan BM’nin diplomatik dokunulmazlık ve mağdurlara tazminat ödememe konusundaki duruşunda herhangi bir değişiklik olmadığını vurguladı.
Daha önce yayımlanan bilimsel araştırmalar, salgının kaynağının, Haiti’de görev yapan Nepalli askerler olduğunu gösterirken, BM bu konuda sorumluluk almayı reddetmişti.
Kolera mağduru ailelerin açtığı tazminat davası, ABD’deki mahkemeler tarafından reddedilmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook