BM: Filistin’de 2,4 milyon kişinin yardıma ihtiyacı var

BM, Filistin’de 2,4 milyon kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov, Filistin’de 2,4 milyon kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı. Mladenov 417 milyon dolar yardım çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Flistinlilere yapılacak yardım konusunda BM Güvenlik Konseyini bir kez daha bilgi verdi. Mladenov Filistin nüfusunun yüzde 47’sinin gelecek yıl insani yardıma ihtiyaç duyacağını bildirerek şuanda da Filistin’de 2,4 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti. Mladenov, uluslararası topluma Filistinliler için 417 milyon dolar yardım çağrısında bulundu. Mladenov İsrail’in yasa dışı yerleşim planlarını genişletmeye devam ettiğini belirterek 2020’deki yerleşim birimleri sayısının 8 aylık bir araya rağmen 2019’daki rakamlarla eşit olduğunu söyledi. Ayrıca Mladenov, İsrail yerleşim birimlerinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve BM’nin kararlarına aykırı olduğunu söyledi. İsrail yetkililerine yerleşim  birimi planlarına ve Filistinlilerin ev ve yapılarını yıkmaya acilen son verme çağrısında bulundu. BM Libya Özel Temsilciliği görevine getirilecek Mladenov, Ocak ayında ise Norveçli diplomat Tor Wennesland’ın BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörlüğünü kendisinden devralacağını da duyurdu.

BM’ daha önce de İsrail için inceleme çağrısında bulunmuştu

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail’in Filistinlilere yaptığı hak ihlallerine ilişkin açıklama yapmıştı. Mladenov, “İsrail’in bu kabul edilmez, korkunç olayla ilgili ivedilikle bağımsız bir şekilde inceleme yapması gerekir” diye konuşmuştu. Mladenov, özellikle çocukların uluslararası hukuka göre özel koruma hakkına sahip olduklarını hatırlatıp şiddetten korunmaları gerektiğini belirtmişti.

Siyonist İsrail Filistinlilerin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook