Binlerce Mülteci ‘İltica Başvurularının Kabulü İçin’ Hıristiyanlığa Geçiyor

Avrupa’da binlerce mülteci Hıristiyanlığa geçiyor. Duruma şüpheyle bakanlar, mültecilerin iltica başvurularının daha rahat şekilde kabul edilmesi adına bu yolu seçtiğini savunuyor. Kiliselere göre ise mültecilerin kararının iltica başvurusuyla ilgisi yok.
Bu ayın başında Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen toplu vaftiz töreninde, yüzlerce Pakistanlı ve Afgan Hıristiyan olmak için sıraya girmişti. Bu tören, ülkede son dönemde sık sık gerçekleşen toplu vaftizlerin bir yenisi olurken Kuzey Avrupa ülkeleri Hollanda ve Danimarka’da da benzer bir durumun yaşandığı aktarılıyor.
Kuzey Avrupa ülkelerinde yerel halkın son yıllarda giderek ayağının kesildiği kiliseleri şimdi din değiştiren mültecilerin doldurduğu belirtiliyor. Durum Avrupa’da şaşkınlıkla karşılanırken, kimilerinin aklına Müslümanlar ve Yahudilerin din değiştirmeye zorlandığı karanlık İspanyol Engisizyonu günleri geliyor. Kimileri ise mültecilerin, iltica başvurularının kabul edilme şansını artırmaya çalıştığını savunuyor. Hıristiyanlığa geçen birçok mültecinin kendi ülkelerine geri gönderilmeleri durumunda idam cezasına varan yaptırımlarla karşılaşabileceği hatırlatılıyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook