belçika-evsiz-sayisi

Belçika’da evsizlerin sayısı artıyor

Belçika’da evsiz sayısı artıyor

Belçika‘nın büyük şehirlerinde evsiz sayısı artıyor. Başkent Brüksel‘de 933’ü çocuk, 5 bin 313 evsiz bulunuyor.
Belçika’da resmi ulusal kanallarından RTBF’de konuyla ilgili bir araştırma yayınlandı. Araştırma, ülkenin tüm büyük şehirlerinde evsizlerin sayısının arttığını gözler önüne serdi. KULeuven, UCLouvain, ULiège Üniversiteleri ve King Baudouin Vakfının birlikte yürüttüğü araştırma, evsizlerin nüfus sayımıyla, daha yeterli ve etkili tedbirlerin alınmasını sağlamayı hedefliyor. Araştırmada, başkent Brüksel’de 4 bin 380 yetişkin ve 933 çocuğun, Gent’te 1472 yetişkin ve 401 çocuğun, Limburg’da 932 yetişkin ve 285 çocuğun, Liege’de 422 yetişkinin evsiz olduğu bilgisi paylaşıldı. Evsizlerle ilgili yardım çalışmaları yapan Brüksel merkezli “Infirmieres de Rue” (Sokak Hemşireleri) derneği tarafından aralık 2021’de de açıklama yapıldı. Evsizlerin sayısının giderek arttığı, halihazırda tespit edilebilen 5 binden fazla evsiz bulunduğu ancak gerçek sayının çok daha fazla olduğu dile getirildi. Açıklamada, evsizlerin içlerinde kimsesiz göçmen çocuk sayısının dikkati çektiği belirtilmişti.

Belçika-evsiz-sayisi
Belçika’da evsizlerin sayısı artıyor

Avrupa’da binlerce çocuk sokakta

İnsan hakları ve medeniyetin baş savunucusu Avrupa, çocuk haklarında sınıfta kaldı. Sığınma başvurularında bulunan binlerce çocuğun, refakatçi bırakıldığı açıklandı. Dünya genelindeki göç krizi, Batı’nın sebep olduğu savaşlar ve istikrarsızlık sonucu her geçen gün daha fazla hissediliyor. Göç krizinin çocuklarda yarattığı bilanço verilere yansıdı. Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu Eurostat, Eylül 2021’de AB’ye yapılan sığınma başvurularında 2 bin 800 refakatsiz çocuğun olduğunu duyurdu. Kurum, bu sayıyı, sınırdan refakatsiz geçen çocuklarla birlikte sonradan terk edilen çocukları ekleyerek elde ettiğini ifade etti. Yapılan açıklamada ayrıca, Ocak 2021’de 27 AB ülkesine yapılan sığınma başvurusu sayısının toplamda 1300 olduğu ve bu sayının her geçen gün arttığı bildirildi.

AB sığınma taleplerini reddediyor

Başvuruların toplam sayısının koronavirüs salgını öncesindeki düzeyleri aştığına dikkat çekildi. Raporda refakatsiz çocukların AB ülkelerine en çok Afganistan’dan geldiği; Afganistan’ı sırasıyla Somali, Gine, Suriye, Arnavutluk, Kamerun, Eritre ve Gambiya’nın takip ettiği belirtildi. AB sınırları içinde en çok sığınma talebini de 660 başvuruyla Avusturya aldı. Avusturya’yı, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, Almanya, Romanya, Yunanistan, İtalya ve İspanya izledi. AB Komisyonu, çocuk haklarının korunduğunu iddia ederken, sorunla ilgilenen sivil toplum kuruluşları, AB devletlerinin yeterli önlemleri almadığını vurguladı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook