Almanya’da ırkçı NSU davasını yürüten iki savcının delilleri imha ettiği ortaya çıktı

Almanya’da Nasyonel Sosyalist terör örgütü davasını yürüten iki savcının söz konusu örgüt mensuplarıyla ilgili delilleri imha ettiği ortaya çıktı. NSU örgütü tarafından öldürülen Türklerin avukatları olası delillerin yok edildiği gerekçesiyle iki federal savcı ve Berlin Eyalet Kriminal Dairesi (LKA Berlin) memurları hakkında suç duyurusunda bulundu. NSU terör örgütü üyeleri tarafından öldürüldüğü iddia edilen İsmail Yaşar’ın yakınlarının avukatı Mehmet Daimagüler ve Enver Şimşek’in ailesinin avukatı Seda Başay Yıldız’ın, söz konusu savcıların ve memurların NSU terör örgütüyle bağlantılı olabilecek belgeleri imha ettikleri gerekçesiyle hazırladıkları suç duyurusunu Federal Başsavcılığa gönderdikleri belirtildi. Daimagüler, basına yaptığı açıklamada, müvekkillerinin belgelerin imha edildiği iddiasını şaşkınlıkla karşıladığını ifade ederek, “Biz de olayın açıklığa kavuşturulması konusunda en etkili yolun bu olduğuna inandığımız için suç duyurusunda bulunmaya karar verdik.” dedi.
NSU cinayetleri ile ilgili duruşmalar 2013 yılı mayıs ayında Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde başladı. Hala da devam etmekte. Şimdiye kadar 312 duruşma yapıldı.Daha kaç duruşma yapılacağı ve ne zaman sona ereceği ise henüz bilinmemekte. Ama bilinen birşey var. O da Alman makamların NSU cinayetlerine adları karışanlarla ilgili bazı şahıslara ait evrakları imha ettikleri. Hem de bu cinayetlerin NSU teröristleri tarafından işlendiğinin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra. Federal Anayasa Koruma Teşkilatı, 13 Kasım 2011 tarihinde bu cinayetler ve NSU ile ilgili hiçbir evrak ve belgenin imha edilmemesi emri verdiği halde, daha sonraki dönemlerde aralarında köstebeklerin ve tanıkların da bulunduğu bazı şahıslara ait bilgi, belge ve evrakların imha edildiği de ortaya çıktı. Özellikle de Thüringen ve Berlin Eyalet Anayasa Koruma Teşkilatları ve Eyalet Kriminal Dairelerinin de. Tabii Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’ndaki bazı memurların da. İşte bundan yaklaşık bir hafta önce Mundlos, Böhnhardt ve Zschaepe üçlüsüne yardım ettiği, onlarla 1998 yılından beri ilişkisi olduğu ve onlara silah tedarik ettiği suçlamalarına hedef olan Jan Botho Werner’e ait bazı evrakların, bilgi ve belgelerin imha edildiği ortaya çıktı. Hem de Federal Savcılığın emriyle. Hem de Federal Kriminal Dairesi bu bilgi, belge ve evrakları henüz tamamen incelemeden.
Bu haber üzerine NSU kurbanlarından İsmail Yaşar’ın kızı ile Abdurrahim Özüdoğru’nun kardeşlerinin avukatı Mehmet Gürcan Daimagüler ve Enver Şimşek’in eşi Adile Şimşek’in avukatı Seda Başay-Yıldız harekete geçti. Daimagüler ve Başay-Yıldız, 23 Eylül 2016 tarihinde Karlsruhe’deki Federal Başsavcılığa başvurarak, bu bilgi ve belgelerin imha edilmesinde rol oynayan savcılar ile Berlin Eyalet Kriminal Dairesi memurları hakkında resmen suç duyurusunda bulundu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook