afganistan-cocuklar-öldü

Afganistan’da geçen ay 135 çocuk yetersiz beslenmeden öldü

Afganistan’da çocuklar ölüyor

Çocukları Kurtarın Vakfı (Save the Children), Afganistan‘da Aralık 2021’de 135 çocuğun zatürre ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybettiğini açıkladı. Vakfın yaptığı açıklamada, Afganistan’da başta zatürre ve yetersiz beslenme olmak üzere çeşitli hastalıklardan ölen çocuk sayısının artmasından endişe duyulduğu belirtildi. Afganistan’da Aralık 2021’de 135 çocuğun zatürre ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybettiği ifade edildi. Açıklamada, ülkedeki ailelerin yarısından fazlasının gerektiğinde sağlık hizmeti alamadığı vurgulandı. Yurt dışındaki Afganistan’ın varlıklarının dondurulması ve bu ülkeye yardımların kesilmesi nedeniyle sağlık sisteminin çöktüğü ve bunun da Afgan çocuklar için ölümcül sonuçlar doğurduğu kaydedildi. Afganistan genelinde birçok sağlık merkezinin, özellikle kliniklerin, sağlık çalışanlarının maaşlarının ödenmemesi nedeniyle kapatıldığı aktarıldı. Böylece hasta çocukların tedaviye ihtiyaç duyduklarında kapalı sağlık merkezleri ve boş eczanelerle karşılaştığı bildirildi.

Afganistan’da çocuklar yetersiz besleniyor

Çocukları Kurtarın Vakfı’nın yaptığı açıklamada, bu hastalıkların çocuklar arasında artmasının nedeni olarak yetersiz beslenme gösterildi. Ayrıca açıklamada vakıf olarak ülkenin bazı bölgelerinde durumun iyileştirilmesi için çabaların sürdürüldüğü ve mobil ekiplerce binlerce hasta çocuğun hayatının kurtarılması için ülkenin uzak bölgelerinde çalışmaların yürütüldüğü kaydedildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 26 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Afganistan’daki sağlık sisteminin çöküşün eşiğinde olduğu uyarısında bulunarak acil önlemlerin alınması çağrısı yapmıştı. Önceki hükümet döneminde Dünya Bankası, Avrupa Komisyonu ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen sağlık programı, uluslararası yardımların kesilmesiyle durduruldu. Taliban’ın Afganistan yönetimine geçmesinin ardından açlık ve sefaletin arttığı ülkede, başta Kovid-19 hastaneleri olmak üzere sağlık kurumları ısınma, yakıt, elektrik, gıda, aşı, ilaç ve tıbbi teçhizat yoksunluğu içerisinde hizmet vermeye çalışıyor.

Afganistan’da sağlık sistemi çöküşün eşiğinde

Geçtiğimiz haftalarda Dünya Sağlık Örgütü de Afganistan’daki sağlık sisteminin çöküşün eşiğinde olduğu uyarısında bulunmuştu. DSÖ acil önlemlerin alınması çağrısı yapmıştı. Afganistan’ın sağlık sisteminin belkemiği olan sağlık programı çerçevesinde ülke genelinde 2 bin 331 sağlık tesisi aracılığıyla milyonlarca kişiye hizmet sağlandığının altı çizilmişti. Açıklamada, ülkedeki insanların sağlığının ciddi şekilde tehlikede olduğu uyarısı yapılmıştı. Afganistan‘da şimdiye kadar sağlık sektöründeki tüm ilerlemelerin kaybedilmesinin muhtemel olduğu vurgulanan açıklamada, uluslararası camiaya, Afganistan‘daki sağlık hizmetleri için derhal alternatif fon bulunması çağrısı yapıldı. Açıklamada, gerekli acil önlemler alınmadığı takdirde ülkedeki sağlık sisteminin çökeceği vurgulandı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook