ABD’nin New York eyaletinde 66 yaşında siyahi bir kadın, polis tarafından silahla vurularak öldürüldü

ABD’nin New York eyaletinde, akli dengesi yerinde olmadığı bildirilen siyahi bir kadın, polis tarafından silahla vurularak öldürüldü.
Bronx bölgesinde görevli bir polis ekibi, komşuları tarafından “duygusal rahatsızlık geçirdiği” gerekçesiyle ihbar edilen 66 yaşındaki Deborah Danner’ın evine gitti.
Eve giden polislerden Hugh Barry, beyzbol sopasıyla kendisine vurmaya çalışan ve akli dengesi yerinde olmadığı belirtilen Danner’ı silahla vurdu. Danner, olayda yaşamını yitirdi.
Mesleğinde 8 yıllık kıdemli olan Barry’nin silahı ve rozetine el konuldu.
Söz konusu kadının polis tarafından vurularak öldürülmesi tepkilere neden oldu.
New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, siyahi kadının trajik ölümünün “kabul edilemez” olduğunu söyledi. New York Emniyet Müdürü James O’Neill ise “polislerin öldürmek için değil korumak için eğitildiğini ve teşkilatlarının başarısız olduğunu” ifade etti.
ABD’de polisin siyahilere yönelik şiddeti daha önce de halkın tepkisine neden olmuştu.
Ferguson kentinde 2014’te Michael Brown adlı siyahi gencin ellerini kaldırarak teslim olmasına rağmen polis memuru Darren Wilson tarafından silahla öldürülmesi, ABD’deki polis şiddetini dünya gündemine taşımıştı.
Son 2 yıldır ABD’de siyahlara yönelik polis şiddeti ve cinayetler giderek artıyor. BM hazırladığı raporda ABD’de yaşanan olayların oldukça endişe verici olduğunu ve geçmişin ırkçı uygulamalarını hatırlattığı uyarısında bulunmuştu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook