1990’dan bu yana ABD öncülüğünde yapılan savaşlarda 4 milyon Müslüman öldürüldü

Washington merkezli ‘Sosyal Sorumluluk için Hekimler” (PRS) isimli organizasyon geçen ay yayınladığı tarihsel çalışmada, 11 Eylül saldırılarından itibaren teröre karşı başlatılan savaşta ölenlerin sayısının en az 1.3 milyon olduğuna ve bu sayının 2 milyon kişiye varabileceğine yer verildi.
Nobel Barış Ödülü sahibi bir grup doktor tarafından ortaya koyulan 97 sayfalık rapor, ABD’nin Irak, Afganistan ve Pakistan’daki sivil kurbanlarının toplam sayısını hesaplamak açısından bir ilk teşkil ediyor.
Bu rapor Anglosakson medyada neredeyse tamamen görmezden gelinmesine rağmen, ABD ve İngiltere’nin terörizme karşı başlattığı savaşta ölen insanların sayısını küresel boyutta çalışamalar yapan bir sağlık örgütü tarafından bilimsel olarak hesaplayan ilk girişimdir.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinin özellikle Irak, Afganisatn ve Pakistan’daki sivil kayıplara ilişkin hatalı ve manipüle edilmiş rakamlara karşılık, Dr Hans von Sponeck tarafından yazılan PSR raporu güvenilir tahminler ortaya koyuyor.
Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, yarısı çocuk olan 1.7 milyon Iraklı sivil Batı’nın vahşi dayatmaları sebebiyle öldü.
Bu ölümlerin kasıtlı olduğu düşüncesi vardı. Çünkü Birleşmiş Milletler’in yasakları arasında, Irak’ta su arıtma tesisi için gerekli kimyasal ve çeşitli ekipmanlar da vardı.
Amerika Birleşik Devletleri tarafından başlatılan savaşta 1991-2003 yılları arasında 1.9 milyon Iraklı ve 2003 yılından bugüne kadar da bir milyon Iraklı olmak üzere, toplamda yaklaşık 3 milyon Iraklı kurban söz konusu.
Toplamda ise ABD’nin öncülüğünde yürütülen savaşlarda 1990’dan bu yana en az 4 milyon sivil Müslüman öldü.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook