Yunanistan’da futbolcular mülteciler için oturduMakedonya’nın sadece Irak ve Suriye pasaportlu göçmenlerin ülkeye geçişine izin vermesiyle Yunanistan’ın İdomeni kentinde yüzlerce Afgan mülteci mahsur kaldı

Yunanistan 2. Ligi takımları AEL Larissa ve Acharnaikos’un karşılaştığı maçta futbolcular, teknik heyet ve tribünler Yunan adalarına ulaşmaya çalışırken Ege’de hayatını kaybeden mülteciler için iki dakikalık oturma eylemi yaptı.
Yunanistan 2. Ligi’nde AEL Larissa ve Acharnaikos takımlarının karşılaştığı maçın başlama düdüğünden hemen sonra sahadaki tüm futbolcular sahada iki dakika boyunca oturdu. Türkiye’den Yunan adalarına geçmek için yola çıkan ve Ege’de boğulan yüzlerce mülteciye saygılarını göstermek için gerçekleştirilen bu eylemin ardından karşılaşma başladı.
Yunanistan-Makedonya (MEYC) sınırında mahsur kalan Afgan göçmenlerle güvenlik güçleri arasında zaman zaman tansiyon yükseliyor. Makedonya’nın sadece Irak ve Suriye pasaportlu göçmenlerin ülkeye geçişine izin vermesiyle Yunanistan’ın İdomeni kentinde yüzlerce Afgan mülteci mahsur kaldı.
Batı Avrupa ülkelerine ilerlemeleri engellenen mülteciler sınıra çekilen tel örgüleri aşmaya çalıştı. Yunanistan Mekedonya’yı eleştirirken, komşusu aldığı karara gerekçe olarak diğer ülkelerin Afganları kabul etmemesini gösterdi. Sabrı taşan 600 kadar mülteci Idomeni’de eylem düzenledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook