Slovakya, Avrupa Birliği’nin (AB) Yunanistan ve İtalya’da bulunan 120 bin mülteciyi kota sistemi ile üye ülkelere dağıtma kararını dava edeceğini açıkladıİrlanda’da Müslüman kadınlar, İrlanda göçmenlik belgesini, almak için başörtülerini çıkarmaya zorlandı

Slovakya, Avrupa Birliği’nin (AB) Yunanistan ve İtalya’da bulunan 120 bin mülteciyi kota sistemi ile üye ülkelere dağıtma kararını dava edeceğini açıkladı. Başbakan Robert Fico, davanın Avrupa Adalet Divanı’na 18 Aralık tarihine kadar açılacağını söyledi. AB’nin mülteci kotası planına Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan da karşı çıkıyor. Mülteci kotası çerçevesinde Slovakya’nın 802 göçmen alması kararlaştırılmıştı.
İrlanda’da Müslüman kadınlar, Garda (İrlandalı polisi) tarafından verilen ve Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu (GNIB) kartı olarak bilinen İrlanda göçmenlik belgesini, almak için başörtülerini çıkarmaya zorlandı.
Sahibinin İrlanda Cumhuriyeti’nde yasal ikamet hakkı olduğunu kanıtlayan kartı alabilmek için polis merkezlerine giden bazı Müslüman kadınlardan başörtülerini çıkarmaları istendi. Konuyu başkent Dublin’de bulunan İrlanda İslam Kültür Merkezi (ICCI) İrlanda polisine aktardı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook