abd-israil-yardım

İsrail basını: ABD bize yardım sözü verdi

ABD İsrail’e yardım sözü mü verdi?

ABD’nin İsrail‘e yardım sözü verdiği ortaya çıktı. İsrail de yayımlanan Yediot Aharonot gazetesi ABD ile ilgili önemli bir iddia ortaya attı. Yediot Aharonot gazetesinin yayımladığı haberde, ABD’nin İsrail’e bölgesel bir savaş çıkması halinde tahrip olacak altyapısını yeniden imar için yardım sözü verdiği açıklandı. Haberde, bu yardım taahhüdünün İsrail ile İran arasında patlak verebilecek çatışmaları da kapsadığı bildirildi. “Bölgesel acil durumlar için gizli İsrail-ABD ortak savunma planının son bölümünde, İsrail siyaset ve güvenlik teşkilatında çok az kişinin bildiği bir madde bulunuyor. İsrail Devletini Yeniden İmar Etme Yardımı başlıklı bu bölümde ABD yönetimi, İsrail’e İran ile çıkabilecek çatışmalar gibi bölgesel bir savaştan zarar görmesi halinde sivil altyapıyı yeniden inşa etmesine yardım sözü veriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Her türlü yardım yapılacak

Haberde, söz verilen alt yapının limanlar, elektrik, iletişim, su ve yolların imarını içerdiğine işaret edildi. Ayrıca İsrail’e imar konusunda bunlar dışında da her türlü yardımın yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Öte yandan ABD’nin başka bir ülkeyle de benzer bir anlaşma yapıp yapmadığı konusunun şüpheli olduğuna değinildi. Bu anlaşmanın, “limanlara, elektrik ve su tedarik sistemlerine ve diğer hayati alanlara büyük ölçekli füze saldırıları gibi abartılı senaryolar için tasarlandığı” ifade edildi. Haberde ayrıca nükleer tesislere yönelik (ABD-İsrail) ortak saldırılarının hala uzak bir ihtimal olduğu bildirildi. İsrail İran’ın nükleer programına ilişkin uluslararası müzakerelerde anlaşma sağlanması halinde buna bağlı kalmayacağını duyurmuştu. Tel Aviv yönetimi ve askeri yetkililer, askeri seçeneği kullanmaktan çekinmeyeceklerini vurgulamış, buna karşılık İranlı makamlar, herhangi bir İsrail saldırısına karşılık verileceğini açıklamıştı.

İsrail Filistinlilere zulmediyor

İşgalci İsrail Filistinlilere yönelik zulümlerine devam ediyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

abd-israil-yardım
İsrail basını: ABD bize yardım sözü verdi
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook