BM Mülteciler Yüksek Komiseri, gelişmiş ülkeleri mülteciler sorununu politize etmeye karşı uyardı

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, gelişmiş ülkelere savaş bölgesinden kaçan mültecilere cömertlik göstermesi için çağrıda bulundu, aksi takdirde uluslararası dayanışmanın zayıflayacağı uyarısında bulundu.
Grandi, geçtiğimiz cuma günü yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkeleri mülteciler sorununu politize etmeye karşı uyardı ve bu yönde bir hareketin savaş ve zulümden kaçan insanlarla kurulan uluslararası dayanışma ilkesini zayıflatma riski taşıdığını söyledi.
4 günlük Suriye ziyaretinde ilk elden muazzam yıkıma tanık olmasının ardından konuşan Grandi, zengin ülkelere mültecileri kendilerine tehdit olarak görmek yerine onlara cömertlik göstermesi çağrısında bulundu.
Beyrut’taki basın toplantısında Grandi, “Ciddi kaygılarımız var ve bunlar yeni değiller, onlara bir süredir sahibiz, sanayileşmiş ülkelerde – Avrupa’da, ABD’de, Avustralya’da – mülteci meselesi çok siyasileşmiş durumda. Böyle olmamalıydı” açıklamasında bulundu. Grandi, “mülteciler, tehlikeden kaçan insanlar. Onlar tehlikeli değiller” dedi.
Kaynak: http://www.unhcr.org/en-us/news/latest/2017/2/5894b6604/un-refugee-chief…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook