BM, uluslararası yaptırımlara tabi olan Esed rejimine milyonlarca dolar yardımda bulundu

Birleşmiş Milletler’in (BM), Suriye’de yardım programları kapsamında çalıştığı kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin çoğunun Devlet Başkanı Beşşar Esed’e yakın kesimlerden oluştuğu ve bunlara on milyarlarca dolar aktardığı iddia ediliyor. BM’ye ait yardım fonları Esed ailesine ait birçok vakfa milyonlarca dolar yardımda bulunduğu belirtiliyor.
İngiltere’nin başkenti Londra’daki King’s College’dan savaş çalışmaları uzmanı Dr. Reinoud Leenders’in yakında yayınlayacağı araştırmasındaki verilere göre, BM’nin 2015’te Suriye’ye yaptığı 1,1 milyar dolarlık yardımın 900 milyon doları Esed rejimi tarafından kontrol edilen Şam üzerinden bölgelere yönlendirildi.
Araştırmaya göre Esed rejimi, BM’nin ülke içinde çalışma iznini kaldıracağı tehdidiyle yardımları kontrol ediyor.
Devlet Başkanı Esed’in eşi Esma Esed’in kurduğu ve başkanlığını üstlendiği Syria Trust adlı yardım derneğiyle çalışan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, derneğe toplam 8,5 milyon dolar aktardı. Esma Esed hem ABD hem de AB’nin yaptırım listesinde bulunuyor.
BM Çocuk Fonu (UNICEF), Suriye’nin en zengin insanı ve Esed’in en yakınlarından Rami Makhlouf’un, el-Bustan adlı derneğine 267 bin 933 dolar ödedi. ABD’nin ve AB’nin yaptırım listesinde yer alan Makhlouf’un yardım derneğinin Şam kırsalındaki Dareyya’yı 4 yıl kuşatma altında tutan rejim milisleriyle de bağlantılı olduğu belirtildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook