Birleşmiş Milletler, iki ayda 130 bin mültecinin Akdeniz’i geçtiğini açıklayarak Avrupa’ya yeni bir mülteci krizi uyarısında bulunduMülteciler Yunanistan-Makedonya sınırında sıkıştı

Birleşmiş Milletler, iki ayda 130 bin mültecinin Akdeniz’i geçtiğini açıklayarak Avrupa’ya yeni bir mülteci krizi uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sözcüsü Adrian Edwards, yılbaşından bu yana 130 binden fazla insanın Akdeniz’i geçtiğini açıkladı.
Sadece iki ayda varılan bu sayıya, 2015’te 6 ayda ulaşılmıştı. Sözcü, Yunanistan’a ulaşan 24 bin göçmen ve mültecinin barınacak yere ihtiyacı olduğunu, bunların 8.500 kadarının Makedonya sınırına yığıldığını söyledi.
Yunanistan’ın durumu tek başına idare edemediğini de belirten Adrian Edwards, bir felaket yaşanmaması için diğer Balkan ülkelerini göreve çağırdı.
Savaş bölgelerinden kaçan binlerce mülteci günlerdir Yunanistan-Makedonya hattında bekliyor. Balkan ülkelerinin göçmenlere ev sahipliği yapmak istememesi onları soğuk havada kamp şartlarında yaşamaya zorluyor.
Bölgedeki yardım kuruluşları mültecileri tehlikelere karşı korumaya çalışıyor: “Yolculuk için ödeyecekleri paraları yok. Onlar kaçakçılara gitmek istedikleri ülkelere ulaştıklarına ödeme yapacakları sözünü veriyor. Yani borçlanmış oluyorlar. Borçlarını ödemek zorundalar. Gitmek istedikleri ülkeye vardıklarında ne yapmak zorunda olduklarını kimse bilmiyor.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook