Thomas de Maiziere, Yunanistan’ın sınır güvenliğini sağlamaması durumunda Schengen bölgesinden çıkarılabileceğini ima ettiÇipras, Avrupalı ortaklarına mülteci konusunda sitem etti

Thomas de Maiziere, Yunanistan’ın sınır güvenliğini sağlamaması durumunda Schengen bölgesinden çıkarılabileceğini ima etti. Ekonomik kriz sebebiyle Euro Bölgesi’yle sorunlar yaşayan Yunanistan, şimdi de Avrupa Birliği tarafından mülteci akını dolayısıyla Schengen Bölgesi’nden çıkarılmakla tehdit ediliyor.
Amsterdam’daki AB İçişleri Bakanları toplantısına katılan Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Yunanistan’a yüklenerek, “Mülteci sayılarının gelecek haftalarda görünür, sürekli, hissedilir ve kalıcı biçimde azaltılmasına ihtiyacımız var.” dedi.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kuzey ve batı komşularının kapıları kapadığı mültecilerin ülkesinde yığılması üzerine Avrupalı ortaklarına seslendi.
Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan ve Slovenya gibi Balkan devletleri geçtiğimiz haftadan beri Suriye ve Irak harici ülkelerden gelen göçmenleri kabul etmiyor. Çoğu Aganistan gibi Ortadoğu coğrafyasından göçen binlerce kişi Türkiye üzerinden geçtikleri Yunanistan’da sıkışıp kalmış durumda.
Yunan Başbakan, Avrupa Birliği’ne eyleme geçme çağrısı yapıyor: “Bazı devletlerin ortak anlaşmaları kavramadığı görülüyor; bu anlaşmalar ya uygulanmıyor ya da ortada bir anlaşma yok. Ülkemizin kalıcı bir mülteci deposuna dönüşürken aynı zamanda Avrupa Birliği zirvelerinde sanki herşey yolundaymış gibi davranılmasını kabul edemeyiz.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook