New York Times’da verilen tam sayfa ilanda, İsrail’de Yahudi çoğunluğunun sürdürülebilmesi için etnik ayrım çağrısında bulunuldu

Önde gelen liberal siyonist İsrail yanlısı lobi grubu olan Daniel Abraham Ortadoğu Barışı Merkezi, New York Times’ta tam sayfa ilan satın aldı ve İsrailliler ve Filistinliler arasında acil ayrım çağrısı yaparak ayrı, iki devletli çözümün İsrail’i “Yahudi çoğunluğuna sahip devlet” olarak tutacağını belirtti.
Kamu spotunda, “İsrailliler ve Filistinliler arasındaki ayrım zorunludur. Ayrım yok demek, 2020’de Filistinlilerin çoğunlukta olması demektir” diyerek uyarı yapıldı.
Eski Filistin bölgesinde Filistinlilerin birkaç yıl içerisinde Yahudileri sayıca geçeceği (şimdi henüz gerçekleşmemiş olsa da) korkusu canlanıyor.
İlanda, İsrail’de Yahudi çoğunluğunun korunması için ayrımın gerekli olduğu iddia ediliyor. Böyle bir ayrımın hızlı olması gerektiği, çünkü önümüzdeki birkaç yıl içerisinde çok geç olabileceği de söyleniyor.
İsrail’de de yaygın olan bu yaklaşım biçiminde Filistinliler “demografik tehdit” olarak görülüyorlar. Filistinlilerin bölgedeki varlıklarının tehdit olarak algılanması, sayılarının fazlalığını gelecekte doğacak bir tehdit unsuru olarak görmek, İsrail’in yaptığı ve uluslararası hukuku hiçe sayan uygulamalara meşruiyet kazandırıyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook