Mülteciler Paris’in göbeğinde kamp kurduUluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) Genel Sekreteri Veysel Başar, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin, Müslüman göçmen istememesine tepki gösterdi

Paris’in merkezinde 1 yıla yakın süredir sokakta yaşayan ve sayıları son iki ay içinde 4 kat artan Sudan, Çad, Eritre, Etiyopya ve Suriye gibi ülkelerden gelen mülteciler AA muhabirine konuştu.
Kampın bulunduğu bölgede yaşayan 35 yaşındaki Philippe, göçmenlere gönüllü yardım ediyor. Göçmenlerin uzun süredir sokakta yaşamak zorunda kaldığını söyleyen Philippe, “İnsanlar Fransa’ya büyük umutlarla geliyorlar ama büyük hayal kırıklığına uğruyorlar. Kendilerine yardım geleceğini zannediyorlar ancak durum hiç de bekledikleri gibi değil” dedi.
Fransa’ya Çad’dan gelen 20 yaşındaki İmran ise zor koşullarda yaşadıklarını, herhangi bir yardım alamadıklarını söyledi. İmran, “Birkaç haftadır buradayım. Kimse gıda yardımı getirmiyor. İngiltere’ye geçmek için Calais’ye gidenler oluyor ama durumları çok zor. Bizim gıda ve giyim yardımına ihtiyacımız var. Burada yaşadığımız hayat değil” ifadelerini kullandı.
Etiyopya’den gelen 21 yaşındaki Sami ise kamptaki hijyen eksikliğinin insan sağlığını tehdit edecek sevide olduğunu belirtti. Sami, “Haftalardır yıkanamıyoruz. Burada, hiç temiz olmayan bir yerde yaşamaya çalışıyoruz. Ne kadar sağlıklı kalabiliriz bilemiyorum” dedi.
Metro köprüsünün altında kurulan çadırlarda yaşayan mülteciler, ibadetlerini de mahallede bulunan bir mescide giderek ya da kartonların üzerinde namaz kılarak yerine getirmeye çalışıyor.
Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) Genel Sekreteri Veysel Başar, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin, şu veya bu sebeple ülkelerinden ayrılan mültecileri, dinlerine ve ırklarına göre ayrıma tabi tuttuğunu, son dönemde örnekleri sıkça görülen bu tutumun, Batılı devletlerin mülteci sorununa yaklaşırken din ve ırk ayrımı yaptığını açıkça gösterdiğini savundu. Başar, son dönemde Avrupa’nın mültecilere yaklaşımını ortaya koyan gelişmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin, Suriye’de savaştan kaçan ve sadece Hristiyan olan göçmenleri kabul edeceklerini, ülkeye kabul edecekleri göçmenleri dini kriterlere göre belirleyeceklerini açıkladığını belirtti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook