Köln’de PKK yanlısı gösteri yapıldı ve örgüt liderlerinden Cemil Bayık’ın görüntülü mesajı yayınlandı

Almanya’nın Köln kentinde, 3 Eylül Cumartesi günü, PKK’ya yakın grupların gösteri yapmasına izin verildi.
Almanya’daki Türklerin 15 Temmuz darbe girişimini protesto için 31 Temmuz’da miting düzenlendiği Duetzer Rıhtımı’ndaki mitinge binlerce örgüt sempatizanı katıldı. Müzik gruplarının da sahne aldığı mitingde, terör örgütünün Kandil sorumlularından Cemil Bayık’ın görüntülü mesajının ekrana yansıtılmasına Almanya tarafından müsaade edildi. Daha önce Almanya, Köln’de 31 Temmuz’daki Demokrasi Mitingi’ne Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın video konferansla bağlanmasını mahkeme kararıyla engellemişti.
PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin Eşbaşkanı Salih Müslim de sahnede bir konuşma yaptı. Müslim konuşmasında Türkiye’ye hakaretlerde bulundu.
PKK mitingi öncesi Köln Polis Şefi Jürgen Mathies, PKK’nın Almanya tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğini hatırlattı ancak mitingde Abdullah Öcalan resimlerinin taşınmasına izin vereceklerini söyledi. Mathias bu izne rağmen “PKK sembollerinin taşınmasına izin vermeyeceğini” belirtti. Yaklaşık 1000 Alman polisin görev yaptığı mitingde, terör örgütü üyelerinin Öcalan resimlerinin yanı sıra PKK ve YPG bayraklarını taşıdığı görüldü.
Alman polisi tepkilerin artması üzerine Cemil Bayık’ın telekonferansla mitinge bağlanmadığını, sadece sahnedeki görüntülerin büyük ekrana yansıtıldığını iddia etti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook