İsveç’in mülteci politikası Danimarka’yı kaygılandırıyorFransa’da Beziers Belediye Başkanı’nın, Suriyelilerin sığındığı evi bastığı iddia edildi

İsveç’in gelecek yıllar için kapılarını Suriyeli mültecilere açarak oturum izni verecek olması, bu kişilerin kendi ülkelerine geçeceği endişesini taşıyan Danimarka’yı kaygılandırdı. Danimarka basınına göre, İsveç, mültecilerle ilgili tasarı kapsamında gelecek 4 yılda çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturacağı 340 bin mülteciye oturum izni verecek.
Gelecek yıl ülkeye 10 bin mülteci bekleyen Danimarka ise yabancılara yönelik kanunları daha da sıkı hale getirmeye çalışıyor. İki ülke arasında çalışma ve dolaşım konusundaki anlaşmalar nedeniyle pek çok İsveçlinin Danimarka’da çalışmayı tercih ettiği bir dönemde, Danimarkalı siyasetçiler, komşu ülkede oturum alacak mültecilerin kendi ülkelerine akın etmesinden endişe ediyor.
Fransa’nın güneyindeki Beziers şehrinin Belediye Başkanı Robert Menard’ın, polis eşliğinde Suriyeli göçmenlerin sığındığı binayı basarak göçmenlerin derhal Beziers’i terk etmelerini istediği öne sürüldü.
Baskın görüntülerini belediyenin internet sitesinde yayınladığı iddia edilen Menard, devletin dar gelirli aileler için inşa ettiği HLM binasının boş dairelerine sığınan Suriyeli göçmenlerin yanına giderek, “Şehrimize hoş gelmediniz, polise haber vereceğim. Hemen burayı terk edin.” ifadelerini kullandı. Suriyeli göçmeninin biraz zaman talebi ise aşırı sağcı belediye başkanı tarafından kabul görmedi. Ayrıca videonun hemen başında yayınlanan Fransızca ve İngilizce “Şehrimize hoş gelmediniz” ifadeleri de dikkat çekti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook