Irak’taki Sünni camilerin çoğuna Şiiler el koyduMacaristan ‘mültecileri geri gönderelim’ çağrısı yaptı

2003 yılında Irak’ın başkenti Bağdat ABD güçlerinin eline düşerek Saddam Hüseyin’in rejimine son verilmesinin ardından, Şii gruplar Sünnilere ait camilere, ‘kendi bölgelerinde kurulduğu’ ya da içinde Şii imamlara ait kabirler bulunuyor’ iddiasıyla birer birer el koymaya başladı.
Bağdat’taki er-Rahman, Selman’ül Farisi ve Asafiye camileri ile Samarra’daki el- Hadi camii gibi Sünnilerin önemli camileri artık Şii vakıf yönetiminde bulunuyor. Samarra gibi Sünni ile Şiiler arasında çatışma yaşanan bölgelerde camilerle birlikte etraftaki ev ve binaların mülkiyeti de Şii Vakıf Divan’ına devredilirken, o bölgelerde demografik değişim yaşandığı da gözleniyor.
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ‘güvenli’ ülkelerden gelen sığınmacıların gecikmeksizin ülkelerine gönderilmesi gerektiğini söyledi. Macar anayasasının kabulünün 5’inci yıl dönümü dolayısıyla Ulusal Meclis binasında düzenlenen programda konuşan Orban, dış sınırların korunması ve Avrupa’ya gelmek isteyen sığınmacıların Avrupa Birliği (AB) dışında kontrollerinin yapılması gerektiğini kaydederek, Macar hükümetinin hazırladığı Schengen 2.0 ile kendi vatandaşlarının güvenliğini sağladıklarını söyledi.
Nüfus ve iş gücü sorunları dolayısıyla sığınmacı kabul edilmesi konusunda her ülkenin kendisinin karar alması gerektiğini savunan Orban, ”Yasa dışı sığınmacılar hiç gecikmeksizin güvenli ülkelerine ya da güvenli transit ülkelere yollanmalı. AB dışındaki ülkelerle vize politikası da sadece şartlara bağlanmalı.” dedi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook