İngiltere’de mülteciler ‘kırmızı kapılı evler’ ile fişleniyor BM’den AB’nin sınır kısıtlamalarına tepki geldi

İngiltere’de mültecilerin yerleştirildikleri evlerin kapılarının büyük bölümünün kırmızı renkte olması ayrımcılık tartışmalarını beraberinde getirdi. Evleri hazırlayan firma, kırmızı rengin ayrımcılık için seçildiğine dair iddiaları reddederken, mülteciler kapılarına taş ve yumurta atıldığını öne sürüyor.
Avrupa ülkeleri göçmen akını karşısında sınırlarını birer birer kapatırken, sığınmacılar ilk girdikleri ülkede mahsur kalmaya başladı. Ege Denizi’nden kurtarılan sığınmacılar Yunanistan’ın Pire Limanı’ndan ülkeye girerken, Makedonya sınırı kapattı.
Yunanistan’da mülteci barınaklarını ziyaret eden Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, sınır kısıtlamalarını eleştirerek şöyle konuştu: “Bir tarafta yeni bir yol açılışı olmazken, diğer yanda çok sayıda kapatılma görüyoruz. Şimdi mülteci akınına ve hareket etme yeteneğine bir bakın. Eğer akını engellerseniz ve iyi yönetilen yeni sınır açılışları yapmazsanız veya Türkiye’den gelenleri yeniden yerleştirmezseniz sorun çok ciddileşir. Çünkü bu insan kaçakçılığı ağlarının artmasına yol açar.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook