İngiltere ‘teröre teşviği engellemek’ amacıyla hapishane müdürlerine Cuma namazını yasaklama yetkisi veriyor

22 Ağustos 2016’da İngiltere hükümeti teröre ve şiddete teşvik ettiğini iddia ettiği mahkumlarla mücadele planını açıkladı. Adalet Bakanlığı’nın planı “aşırı görüşler” içeren kitapların yasaklanması, hapishanelerde görevlendirilecek imamların geçmişlerinin daha sıkı biçimde araştırılması ve ibadetlerin daha sıkı denetlenmesi gibi tedbirlerden oluşuyor. Önerilen plan hapishane müdürlerine cemaatle kılınan namazları yasaklama yetkisi de veriyor.
Bakanlık yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Mahkumların toplu ibadetlerde huzur bozucu davranışlar sergilemeleri ya da temel İngiliz değerlerine aykırı düşen inançları teşvik etmeleri durumunda, hapishane müdürlerimizin sahip oldukları toplu ibadetleri kaldırma yetkisini kullanmalarını sağlayacağız.”
Adalet Bakanlığı hapishanelerdeki radikalleşmenin artmakta olan ve acil öncelik verilerek müdahale edilmesi gereken bir tehlike olduğunu söyledi.
Bakanlık açıklamaya ek olarak yayınladığı “Hapishanelerde İslami Aşırılık” raporunun özetinde “Hükümet en tehlikeli teröristler ve radikaller hakkında zararlarını kontrol altına almak ve zehirli idolojilerinin yayılmasını engellemek amacıyla diğer mahkumlardan izole edilmeleri de dahil olmak üzere yetkisinde olan tüm tedbirleri alacaktır.” ifadelerine yer verdi.
Adalet Bakanı Elizabeth Truss da yaptığı açıklamada “Demir parmaklıklar ardındaki bu zararlı ideolojinin yayılmasına karşı durmak ve mücadele etmek için elimden geleni yapacağım” ifadelerine yer verdi.
Resmi rakamlara göre Birleşik Krallık hapishanelerinde şu anda 12,600 Müslüman bulunuyor. Bu rakam 10 yıl önce 8,200 idi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook