Fransa Başbakanı “Suriye’deki diktatörlükten kaçan herkesi Avrupa’da ağırlayamayız” dediSlovakya Başbakanı, Paris’teki saldırının ardından ülkede ikamet eden tüm Müslümanları takip altında tuttuklarını açıkladı

Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkeye kabul edilecek sığınmacı sayısının 30 bini geçmeyeceğini söyledi, “Suriye’deki diktatörlükten kaçan herkesi Avrupa’da ağırlayamayız” dedi.
Başbakan Valls, Avrupa’ya gelmesi konusunda anlaşmaya varılan 160 bin sığınmacı için acil olarak karşılama merkezlerinin oluşturulması ve ekonomik nedenlerle göç edenlerle meşru iltica talebi bulunanların ayrımının yapılması gerektiğini ifade etti.
Avrupa’nın dış sınırlarının korunmasının şart olduğuna işaret eden Valls, şöyle konuştu:
“Sığınmacılara karşı insanlığımızı göstermeliyiz fakat göçmen akınını kontrol etmeliyiz. Çünkü bu durum iş gücü piyasası açısından sorun olacak. İltica başvurusu reddedilen sınır dışı edilmeli.”
Fransa, AB Komisyonu’nun Avrupa çapında düzenlediği sığınmacı alma planına göre 24 bin sığınmacı kabul edecekti.
Slovakya Başbakanı, Paris’teki saldırının ardından ülkede ikamet eden tüm Müslümanları takip altında tuttuklarını açıkladı. Slovakya Başbakanı Robert Fico, Slovak haber kanalı TA 3’e yaptığı değerlendirmede “Slovakya Cumhuriyeti topraklarında ikamet eden tüm Müslümanları takip altında tutuyoruz. Bunların çoğunluğu burada yasal olarak yaşıyor” dedi. Slovakya İslam Vakfı, bu sözlere tepki olarak yaptığı açıklamada, Fico’nun insanları dini nedeniyle “tehdit” olarak gördüğünü vurgulayarak “Robert Fico alenen Slovakya’nın demokratik ve özgür bir ülke olduğu efsanesini yıktı” ifadesini kullandı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook