Avusturya ve Almanya, Türkiye sınırını ‘kuş uçmaz’ duruma getirmesi için Yunanistan’a daha fazla baskı yapmaya başladıFransa’daki göçmenler Calais’te sıkıştı

Avusturya ve Almanya, Türkiye sınırını ‘kuş uçmaz’ duruma getirmesi için Yunanistan’a daha fazla baskı yapmaya başladı. Geçen yıl 55 bin yabancı bu sınırdan Avrupa’ya kaçmıştı. Geçen yıl 55 bin göçmenin bu sınırdan Avrupa’ya geçtiğini belirten Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner Yunanistan ile Türkiye arasındaki sınırın adeta sahipsiz olduğunu söyledi.
Mikl-Leitner, Viyana’da Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ile birlikte katıldığı basın toplantısında, Yunanistan sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde Şengen bölgesindeki seyahat serbestisinin kısıtlanıp Yunanistan’ın AB ülkelerine açılan sınırlarında yeniden kontrollere başlanmasının gerekebileceğini ifade etti.
Fransa’nın liman kenti Calais’de bulunan mülteci kampında yaklaşık 4 bin kişi zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Geçtiğimiz hafta yetkililer ‘Orman’ olarak adlandırılan bu bölgenin bir kısımını boşaltacaklarını açıklamıştı.
Fransa polisi imkânların kısıtlı olmasından dolayı bu sorunla başa çıkamıyor. Dernek yetkilisi Georgia Fayet daha iyi organize olmaya çalıştıklarını söyledi: “Amaç derneklerin buradaki insanlar ile ilgilenmesi ve gerekli hizmetleri vermesi. İnsanlar yollarda, yağmur ve karın altında yaşıyor. Bu yüzden bu alanı daraltmak istiyoruz.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook