Avusturya İçişleri Bakanlığı, ‘Slovenya daha fazla mülteci alamaz’ açıklamasını yaptıBM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon “Macar Polisinin, mültecilere müdahalesi şoke edici” dedi

Avusturya İçişleri Bakanlığı, Slovenya’nın ilgili prosedürlere uyması gerektiğini ve daha fazla mülteci kabul edemeyeceği açıklamasını yaptı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Slovenya sınırındaki kontrollerin artırılacağı ifade edilerek, “Avusturya ile Slovenya arasında insanların güvenliği önceliklidir ancak bu tüm sığınmacıların otomatik olarak Avusturya’ya girmesini gerektirdiği anlamına gelmez. Sınırsız göç kabul edilemez” değerlendirmesinde bulunuldu.
Macaristan’ın Sırbistan ve Hırvatistan sınırını kapamasının ardından sığınmacılar, Slovenya üzerinden Avusturya’ya giriş yapmaya başlamıştı.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Macar polisinin mültecileri sınırdan uzaklaştırmak için göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su kullanmasının kendisini şoke ettiğini söyledi. Genel sekreter mültecilere bu tür bir muamelenin “kabul edilemez” olduğunu vurguladı.
Sınırlarını kapatan Macaristan’da yeni yürürlüğe giren yasaya göre göçmenlerin geçişi veya dikenli tel örgülere zarar verilmesi yasadışı sayılıyor. Macaristan ise 20 polis memurunun yaralandığını söyleyerek müdahaleyi savundu ve bir hükümet sözcüsü mültecileri çocukları canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook