Afrika asıllı Fransız komedyen ölüm tehditleri alıyor

Afrika asıllı Fransız komedyen Türkiye’den sığınma talep edecek

Kamerunlu bir babanın ve Fransız bir annenin çocuğu olarak 1966 yılında Fransa‘da dünyaya gelen Afrika asıllı Fransız komedyen Dieudonne M’Bala, başta Afrikalı göçmenlerin sorunları olmak üzere toplumsal eleştiriye dayalı komedi gösterileriyle tanınıyor. M’Bala‘ya birçok kez dava açıldı. Bunun nedeni ise skeçlerinde kullandığı sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında olmadığı. Hakkında “hakaret ve ırkçılık” suçlamalarıyla dava açılan Fransız komedyen M’Bala, kendisine çifte standart uygulandığını söyledi. M’Bala, Fransa‘da yaşadığı süreçleri ve Türkiye izlenimlerini, video konferansla AA muhabiriyle paylaştı. Siyasetçilerin de aralarında bulunduğu bazı çevrelerin kendisini sürekli tehdit ettiğini, defalarca ölüm tehdidi aldığını, gösterilerinin engellendiğini ve kişilik haklarına sistematik saldırılar düzenlendiğini belirtti. M’Bala artık Fransa’nın kendisi için yaşanılmaz bir yer olduğunu ve baskıların giderek arttığını belirtti. İş olanakları engellendiği için ailesiyle birlikte ülkeden tamamen ayrılmak istediğini söyledi.

Fransız komedyen iş bulmanın çok zor olduğunu söyledi

M’Bala, Türkiye’ye sığınma başvurusu yapmak için hukuki hazırlıkları tamamlamak üzere olduğunu dile getirdi: “Fransa’da eleştiriyle ilgili çifte standart uygulanıyor. Artık Fransa’da ifade özgürlüğü yok gibi hissediyorum. Özellikle benim gibi insanlar için. Siyahiler ve Müslümanlar üzerine yapılan birçok gösteri var. İslam Peygamberi Hz. Muhammed’le ilgili karikatürler yapılıyor mesela ve bunlar devlet desteği alıyor. Charlie Hebdo gibi. Ama bana destek vermedikleri gibi gösterilerimi yasaklıyorlar. Hapishane korkusu değil yaşadığım, artık çalışamayacağım bir yerde yaşamak sorunu var. Ben Fransa’da salonları en çok dolduran komedyenlerden biriyim. Onları rahatsız etmeyen, amaçlarına hizmet eden komedyenler var. Bunlar propaganda sanatçıları. Ben Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron​​​​​​​’un ya da ona iş veren Rothschild Bankası’nın propagandasını yapamam.” Fransız komedyen ülkede yaşadığı güvenlik sorunlarına da değindi. Afrika kökenli olduğu için kendisi gibilerin çalışmanın çok zor olduğunu dile getirdi. Ülkenin en popüler komedyenlerinden biri olmasına rağmen iş yapamadığını anlattı. “Fransa Başbakanı gösteri yapamamam için her şeyi yapıyor, binlerce insanın gösterilerime gelmesinden, başarımdan rahatsız oluyor. Ölüm tehditleri aldım, televizyonda bile tehdit edildim. Charlie Hebdo dergisi sistematik olarak beni maymun, beyni olmayan insan gibi çiziyor. Bana yapılan ırkçılık, Müslümanlara karşı yapılan ırkçılığa benziyor. Artık bu ırkçılık benim için katlanılamaz düzeye geldi ve artıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak iltica başvurusunda bulunacağını belirten Fransız komedyen şu ifadeleri kullandı: “Kendisine büyük bir saygı duyduğum Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık bir mektup hazırlıyorum. Ülkeniz ifade özgürlüğü anayasal olarak koruma altına alınmış. Ülkenizde doğal bir saygı olduğunu hissediyorum. Bu saygıyı artık Fransa’da hiçbir şekilde hissetmiyorum. Fransa’da artık bu durum geçerli değil. Bunun için siyasi sığınma talebinde Türkiye’yi tercih ettim. Türkiye kapıları Doğu ve Batı’ya açılan ve ikisi arasında bir sentez. Bunun için tarihle dolu, güçlü ve saygı dolu bir ülke. İstanbul’da sokaklarda Paris’e göre daha az problem olduğunu hissediyorum. Daha sakin ve daha fazla aile ortamı olan bir şehir. Aynı zamanda eğlenen gençleri de görüyoruz. Her şey var. Kendimi Türkiye’de Fransa’dan daha rahat hissediyorum.”

Fransız komedyen Türkiye

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook