ab-sığınmacı-çocuk

AB genelinde 2 bin sığınmacı çocuk kayıp

Savaş, açlık ve tehlikeden kaçıp yeni bir hayata başlamak için binlerce kilometre yol kat eden sığınmacı çocuklar, Avrupa’da kayboluyor. Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerine göre temmuz ayında AB genelinde kaybolan çocuk sayısı 2 bin.  Eurostat’ın verilerine göre temmuz ayında, Avrupa Birliği genelinde 2 bin çocuk sığınmacı kayıplara karıştı. En çok kayıp vakasının yaşandığı ülkeler Bulgaristan ve Avusturya oldu. Avusturya Mülteci Ajansı uzmanlarına göre Viyana hükümeti, Dublin Tüzüğü uyarınca, reşit olmayan sığınmacıları, ailelerinin bulunduğu ülkelere gönderiyor. Bu nedenle bazı çocuklar, başvurudan hemen sonra haber vermeden kampları terk ediyor. Bu yıl içerisinde çoğu Afganistan vatandaşı 5 bin çocuğun Avusturya’daki kamplardan ayrılarak kaybolduğu belirtiliyor. Sığınmacı çocukların kayıplara karıştığı bir diğer ülke Hollanda. Ağustos ayına kadar 85 çocuk, haber vermeden sığınma merkezinden ayrıldı. Uzmanlar, kamplardaki çocukların insan kaçakçılarının eline düştüğüne dikkati çekiyor. Avrupa’daki kayıp mülteci çocuklarla ilgili çalışma yürüten medya kuruluşu Lost in Europe 2018-2020 yılları arasında 18 binden fazla çocuk sığınmacının Avrupa’da kaybolduğunu açıklamıştı.

Batılı ülkelerden çifte standart

Rusya’nın Ukrayna‘ya askeri müdahalesiyle birlikte Batılı ülkelerin göçmenlere yönelik ırkçı tutumu da gözler önüne serildi. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, 12 yılda 1,1 milyon Suriyeliyi ülkelerine aldı. Ancak Rusya-Ukrayna savaşı sırasında 7 ayda 7 milyonu aşkın Ukraynalıyı kabul etti. Batılı ülkelerin mültecilere yönelik çifte standardı ve ayrımcı politikaları uluslararası raporlara da yansıdı. Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) 6 Eylül’de konuyla ilgili bir rapor yayımladı. 7 milyon 156 bin 748 Ukraynalının başta Almanya, Polonya, Macaristan ve Romanya olmak üzere AB üyesi ülkelere sığındığını bildirdi. Raporda, 4 milyondan fazla Ukraynalının geçici koruma programlarına alındığı belirtildi. En çok Ukraynalı kabul eden ülke 2 milyon 536 bin 630 kişiyle Polonya. Polonya’yı 1 milyon 338 bin 276 kişiyle Macaristan’ın takip ediyor. Üçüncü sırada ise yaklaşık bir milyon kişiyle Almanya’nın yer alıyor.

Batılı ülkelerin ayrımcı tutumu

Öte yanda BM’nin yayımladığı rapora göre AB, Suriye’deki iç savaşın başladığı günden bu yana sadece 1 milyon 160 bin Suriyeliye kapılarını açtı. Almanya, 560 bin, İsveç, Avusturya, Hollanda, Fransa, Yunanistan yaklaşık 600 bin Suriyeli mülteciyi kabul etti. Ukrayna’dan çok sayıda sığınmacı kabul eden Polonya, Macaristan, Romanya ve Moldova gibi ülkelerin Suriye iç savaşının başından bu yana ne kadar sığınmacı kabul ettiğine ilişkin ise veri bulunmuyor. Ukraynalı olmadıkları için Avrupa’ya kabul edilmeyen sığınmacıların binlercesi Akdeniz’de hayatını kaybetti ya da Yunan sahil güvenlik birimleri tarafından zorla geri itildi. AB sınır koruma ajansı Frontex’in, Yunan güçlerini engellemesi gerekiyordu. Ancak Froxtex de mültecilere yapılan insan hakları ihlallerine gözlerini yumdu. AB’ye kabul edilmeyen mültecilerin çoğu 2016 öncesi Ankara’ya AB tarafından mali destek verilmesi koşuluyla gönderildi. Türkiye’nin bugün 4 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook