Mülteci kampları koronavirüs salgınında alarm veriyor, Yunanistan sadece izliyor

Tarih: 
Nisan, 2020
Ülke: 
Yunanistan

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın kuzeyinde yer Malasaka göçmen kampında 53 yaşındaki Afgan mültecide koronavirüs vakası tespit edildi.

Yaklaşık 1.100 sığınmacının yaşadığı kampta, 53 yaşındaki bir Afgan göçmenin COVID-19 testi pozitif çıkınca, kampa giriş çıkışlar yasaklandı.

Bin kadar sığınmacının yaşadığı Riçona kampında, geçen hafta 23 kişinin test sonuçları pozitif cıkmıştı.

Sivil toplum kuruluşları, Yunan hükümetinden özellikle Ege adalarındaki sığınmacı kampları için acil tedbirler almasını talep ediyor.

Ülkede şu anda 1.673 vaka bulunurken, 68 kişi hayatını kaybetti.

Yunanistan hükümeti “Evinizde kalın”, “Bireyler arasında yeterli mesafeyi koruyun”, “Kişisel hijyene dikkat edilmeli” çağrıları yapsa da ülkedeki mülteci kamplarındaki koşullar bunların hiçbirini hayata geçirmeye fırsat vermiyor.

Kampları adeta Covid-19 salgını karşısında kaderine terk eden Yunanistan hükümeti, önlem olarak sadece kamplara giriş çıkışları sınırlandırmıştı. Hükümet ancak vakalar tespit edildikten sonra kamplarda karantina ilan etmekle yetiniyor.

Lesvos adasındaki kapasitesi 3 bin olmasına rağmen 20 bin mültecinin tutulduğu Moria kampında bin 300 kişi aynı lavaboyu paylaşıyor. Diğer kamplarda da mültecilere maske ve hijyen ürünleri verilmiş değil. Mülteciler kendi kısıtlı imkanlarıyla önlemlerini almaya çalışıyor.

Kaynak: Hürriyet