Arakanlı mülteciler Bangladeş'teki kamplarda koronavirüse karşı savunmasız

Tarih: 
Mart, 2020
Ülke: 
Bangladeş

Bangladeş'te 600 binden fazla Arakanlı mültecinin kaldığı dünyanın en büyük mülteci kampında Covid-19 pandemisi nedeniyle panik yaşanıyor.

2017'de Myanmar'daki askeri baskı ve etnik şiddetten kaçan Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplar, uzmanlara göre yeni tip koronavirüsün hızla yayılması için elverişli bir ortam oluşturuyor.

Bangladeş Sınır Tanımayan Doktorlar Başkanı Paul Brockman, kamplarda sosyal mesafe kuralının uygulanması neredeyse imkansız olduğunda dikkat çekti.

Dünyada sağlık otoriteleri kişiler arasına 2 metre mesafe konmasını önerirken sokakların genişliğinin 2 metre olduğu bu kamplarda bu pek mümkün görünmüyor. Maskelere nadiren rastlanan kamplardaki insanlar, dezenfektanlardan habersiz.

Bangladeş hükümetinin geçtiğimiz yıl kamplardaki interneti kesmesi nedeniyle Arakanlı mülteciler Covid-19 salgını hakkında yeterince bilgi alamıyor.

Kamplardaki koronavirüs korkusuysa geçtiğimiz hafta Hindistan'dan gelen Arakanlı bir ailenin karantinaya alınmasıyla tırmanmış durumda. Kampın sakinleri, kampın yakınlarında Bangladeşli bir kadının koronavirüs test sonucunun pozitif çıkmasının paniği artırdığını söylüyor.

Arakan topluluk lideri Muhammed Jubayer, "Son derece endişeliyiz. Virüs buraya ulaşırsa orman yangını gibi yayılacak" şeklinde konuşuyor ve ekliyor: "Her gün çok sayıda görevli kampa girip çıkıyor. Son günlerde diasporadan da çok kişi döndü. Virüsü taşıyor olabilirler".

Kaynak: EN