Yunanistan'ın düzensiz göçmenleri darbederek zorla geri gönderdiği iddiası

Tarih: 
Aralık, 2019
Ülke: 
Yunanistan

Güvenlik kaynaklarından edinileni bilgiye göre, Yunanistan sınır kuvvetleri, kayıt altına alması gerekirken çoğu düzensiz göçmeni Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye'ye gönderiyor.

Bu yıl yakalanan 130 bin düzensiz göçmenin yüzde 55'inin Cenevre Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Sözleşmesi'ne aykırı olarak Türkiye'ye geri itildiği ifade edildi.

Yetkililer, hukuksuz uygulamanın son aylarda arttığını bildirdi.

Zorla geri gönderilen düzensiz göçmenlerin sınırda çoğunun bitkin ve yaralı olarak bulunduğunu belirten yetkililer, bu yıl en az 5 bin 6 bin civarında düzensiz göçmenin darp kaynaklı rahatsızlıklar nedeniyle hastanelerde tedavi ettirildiğini aktardı.

Hudut birliklerinde görevli askerler, geçen hafta Yunanistan sınırında bir grup düzensiz göçmen yakaladı.

Göçmenler sağlık kontrolleri sonrası İl Göç İdaresine teslim edildi. Düzensiz göçmenler mülakatları sırasında Yunanistan tarafından dövülerek geri itildiklerini iddia etti.

Düzensiz göçmenlerden biri, Yunan sınır görevlisinin arkadaşını döverken görüntüsünü cep telefonuyla kaydettiğini ileri sürdü. Sosyal medyadan da paylaşılan görüntüye göre, yerdeki düzensiz göçmene "Go back (Geri dön)" diye bağıran görevli tekmeyle vuruyor.

Kaynak: TRT Haber