Yunanistan'da 648 kişi kapasiteli kampta 7 bin 600 kişi kalıyor

Tarih: 
Aralık, 2019
Ülke: 
Yunanistan

Ege'deki Mültecileri Destekleme Örgütünden yapılan açıklamada, 648 kişilik kapasiteli kampta 7 bin 600 kişinin kaldığını, uluslararası basında çıkan çok sayıda habere rağmen kamptaki şartların iyileştirilmediği belirtildi. 

Sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu vurgulanan açıklamada, en büyük sorunu refakatsiz göçmen çocukların oluşturduğu ifade edildi.

Açıklamada, 363 refakatsiz çocuktan sadece 56'sının kamp içinde güvenli alanlarda kaldığı ve geri kalanların ise diğer yetişkin göçmenler arasında korunmasız bir şekilde hayatlarını devam ettirdikleri bilgisine yer verildi.

Yunan basınında çıkan haberlerde, Sisam Adası ile Midilli'deki Moria Kampı'ndaki refakatsiz göçmen çocukların, kamp şartlarına daha fazla dayanamayıp intihara yeltendikleri kaydedildi.

Görüşülen çocukların çoğu, endişe, depresyon, baş ağrısı ve uykusuzluk gibi belirtiler dahil olmak üzere psikolojik sıkıntı yaşadığını bildirdi.

Refakatsiz çocuklar, aşırı kalabalıkta özel bir bir yer bulamayınca bazen açıkta, adadaki kampın diğer resmi ve gayri resmi bölümlerinde kaba bir şekilde uyuyarak sağlıksız ve güvensiz koşullarla karşı karşıya.

Kaynak: TRT Haber