Danimarka göçmenlere memleketlerine geri dönmeleri için para teklif ediyor

Tarih: 
Temmuz, 2019
Ülke: 
Danimarka

Danimarka'da yaşayan binlerce mülteci ve göçmenin eline son günlerde hükümet tarafından gönderilen bir mektup geçti. Kendilerinin ya da ailelerinin doğduğu ülkeye geri dönmeleri karşılığında 140 bin Danimarka Kronu (18.756 €) teklif ediliyor. Mektuba göre, zorunlu olmayan bu teklifi kabul edenlerin yol masrafları, sağlık harcamaları da devlet tarafından karşılanıyor.

"Vatana geri dönüş" adı verilen bu teklif aslında birkaç yıldır mevcut. Ancak daha önceki hükümet belediyelere bu mektubu ilgili herkese gönderme zorunluluğu getirmişti.

Mektubu alanlardan biri de Türk kökenli Hasan Bölükbaşı. Danimarka'da doğup büyüyen Bölükbaşı, mektubu aldığı için rencide olduğunu söylüyor. "Bütün ailem, eşim, çocuklarım burada. Yanlış bir şey yapmadım, nasıl olur da al bu parayı ve ülkeden çık diyebilirler?" sözleriyle hükümetin tavrına tepki gösterdi.

Sosyal liberal Radikale Venstre partisinden Andreas Steenberg ise uygulamanın Danimarka vatandaşlarına yönelik bir "taciz" olduğu görüşünde. Steenberg, "Sırf kökenleri başka bir ülkede diye insanlara para verip gönderemezsin." dedi.

Kaynak: EN