Yunanistan'da polis mültecilere saldırdı

Tarih: 
Nisan, 2019
Ülke: 
Yunanistan

Avrupa sınırlarının mültecilere açıldığı yönündeki haberlerin çıkmasının ardından Kuzey Makedonya'ya geçmek isteyen Divata'daki kampta toplanan 500 kadar mülteciye polis göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla müdahale etti.

Sosyal medyada, Avrupa sınırlarının göçmenlere açıldığı yönündeki haberlerin çıkmasının ardından, Yunanistan’ın Selanik bölgesindeki mülteciler Kuzey Makedonya’ya geçmek için akşam saatlerinden itibaren Divata’daki Anagnostopulu Kampı önünde toplanmaya başladı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500 kadar mültecinin Makedonya sınırına hareket etmek istemesi üzerine polis kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve ses bombası ile müdahale etti.

Mülteciler polise taş ve sopalarla karşılık vermeye çalışırken çıkan olaylarda biri polis üç kişi yaralandı, bir kişi de gözaltına alındı.

2016’da Avrupa'nın göç yolu üzerindeki ülkelerinde sınırlar kapatılınca, Yunanistan’da sıkışan göçmenler tutuldukları kamplarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Ülkeyi terk ederek diğer Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmenlerle buna izin vermeyen polis arasında zaman zaman arbede yaşanıyor.

Kaynak: Aljazeera