Avustralya tartışmalı gözaltı merkezini yeniden açacak

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
Avustralya

Başbakan Scott Morrison, açlık grevlerine ve çok sayıda protestolara sahne olan Christmas Adası Gözaltı Merkezinin yeniden açılacağını duyurdu

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, sağlık sorunu yaşayan mülteci ve sığınmacıların Avustralya’daki tedavisine doktorların karar vermesini sağlayan tasarının yasallaşmasının ardından geçen yıl kapatılan Christmas Adası Gözaltı Merkezinin yeniden açılacağını söyledi.

Morrison’un Başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin karşı çıkmasına rağmen tedaviye ihtiyacı olan mülteci ve sığınmacıların Avustralya’ya nakledilmesine doktorların karar vermesini sağlayan tasarı, muhalefet partilerinin desteğiyle dün Meclisten, bugün de Senatodan geçerek yasalaştı. 

Yasaların ülkenin güçlü sınır politikalarını zayıflatacağını ve insan kaçakçılarını cesaretlendireceğini ileri sürerek karşı çıkan Morrison, geçen yıl kapatılan Christmas Adası Gözaltı Merkezinin yeniden açılacağını açıkladı. 

Merkezin yeniden açılması kararını eleştiren ana muhalefetteki İşçi Partisinin Senato lideri Penny Wong, Başbakan'ın bu yıl mayıs ayında yapılması beklenen seçimler öncesinde siyasi oyun oynadığını söyledi. 

Avustralya’nın deniz aşırı toprağı olan Christmas Adası’nda 2003'te açılan ve mülteci ile sığınmacıların kaldığı gözaltı merkezinde 2014 yılında yaşanan olaylarda İranlı sığınmacı Reza Barati hayatını kaybetmişti. Kasım 2015’te merkezden kaçtığı ileri sürülen bir başka İranlı Fazel Chegeni Nejad’ın merkezi çevreleyen tel örgülerin yakınında ölü bulunduğu açıklanmıştı. Açlık grevlerine ve çok sayıda protestolara sahne olan merkez geçen yılın sonlarına doğru kapatılmıştı. 

Kaynak: NTV