Avustralya hükümeti, kendi doktorlarından gelen beş yıla kadar mülteci transferi önerisini reddetti

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
Avustralya

Yeni ortaya çıkan verilere göre sığınmacılar ve mülteciler, Avustralya hükümetinin sözleşmeli doktorları tarafından resmi olarak önerildiğinde bile uzmanlar tarafından yapılan tıbbi tedavi için beş yıl kadar bekliyorlar.

Destek çalışanları ve sağlık grupları, hükümeti Manus Adası ve Nauru'da “tehlikeli ve bazen ölümcül” bir bakım sistemini sürdürmekle suçluyorlar. Çünkü milletvekilleri 1000 kişinin uzun süredir beklediği tedaviye erişebileceklerini gösteren bir tıbbi transfer tasarısına haftalardır oy vermeye hazırlanıyorlar.

Millet vekillerini acil ve dramatik bir değişime çağıran hasta verileri ve mektuplarının analizi, Médecins Sans Frontières'in geçen yıl Nauruan hükümeti tarafından Nauru'dan kovulduğu sırada geride bırakmak zorunda kaldığı hastaları tedavi etmeye devam etmesi için bir tele-sağlık hizmeti başlattığında geldi.

Guardian Australia tarafından görülen Sığınmacı Kaynak Merkezi'nden toplanan veriler, federal hükümetin anlaşmalı sağlık kuruluşu IHMS tarafından istihdam edilen doktorlar tarafından tavsiye edildikten yıllar sonra onlarca insanın hala tıbbi transfer beklediğini ortaya koydu.

Örneklerin yarısının en az bir IHMS doktoru tarafından sahada tedavi edilemediği ve özel bakım gerektiren tıbbi durumlarla teşhis edilmiş oldukları için tıbbi transfer önerildi.

Veriler, çoğunlukla iki ila üç yıl bekledi ancak transfer için dört yıldan fazla bekleyen altı kişiyi de içeriyordu.

Veri sonuçlarına göre, Manus adasında 40 yaş altındaki iki erkeğe beş yıldan uzun bir süre önce transfer yapılması önerildi. Birisi kronik migren, baş ağrıları, epilepsi ve bulanık görme çekiyordu ayrıca beyin cerrahisi veya nörolojik danışma gerektiriyordu

Diğeri için ise verilere göre ortopedik tedavi gerekiyordu. Ön çapraz bağ yaralanması, artrit ve akıl hastalığı geçirmişti. ASRC, Manus Adası ve Nauru'daki 70 vaka çalışanının 50'sinin IHMS tıbbi kayıtlarından alınan veriden çok daha büyük bir sorunun olduğunu gösteren bir bellek sağladığını söyledi.

Kaynak: The Guardian