İtalya 500’den fazla mülteciyi sınır dışı ediyor

Tarih: 
Ocak, 2019
Ülke: 
İtalya

İtalya hükümeti, ülkenin en büyük ikinci mülteci merkezinden 500’den fazla kişiyi Salı ve Çarşamba günü sınır dışı ederek insanları otobüsle nereye gittiklerini bilmeden gönderdi.

Roma’nın kuzeyindeki küçük banliyö olan Castelnuovo di Porto belediye başkanı, göçmenlerin uyarı yada başka bilgi almadan kasabadan götürüldüğünü söyledi.

Geçtiğimiz on yılda binlerce göçmen Castelnuovo di Porto’dan geçti ve burası 2016 yılında Papa Francis’in geleneksel Paskalya ayak yıkamasının yapıldığı ünlü yer olarak biliniyor.

Son zamanlarda kabul edilen “Salvini Yasası”, mülteci statüsüne hak kazanmamış, savunmasız sayılan kişilere ve yardım almalarını engelleyen kişilere verilen bu tür izinlerin kaldırılmasıyla iltica haklarına zarar veren bir tasarıdır.

Tasarı, insani koruma statüsünü ortadan kaldırdı ve “sosyal açıdan tehlikeli” kabul edilenler veya bir suçtan mahkum olanların mülteci başvuru sürecini askıya aldı.

Yasa, önümüzdeki iki yıl içinde binlerce kişiyi belgesiz ve başvurma hakkından mahrum bırakacak. İtalyan hükümeti, mülteci kamplarının kapanmasıyla yılda 6 milyon avro (5.2 milyon pound) tasarruf edeceğini bunun yerine “İtalyanlara yardım etmek” için bu parayı harcayacağını söyledi.

Kaynak: The Guardian