Arsal'da 60 bin Suriyeli mülteci hayatta kalma mücadelesi veriyor

Tarih: 
Ocak, 2019
Ülke: 
Lübnan

Lübnan'da kış mevsiminin kendini hissettirmesiyle, iç savaştan kaçarak buraya sığınan ve çoğunluğu çadırlarda kalan Suriyeli mültecilerin hayatını felç etti.

Arsal Belediye Başkanı Basil Haciri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye sınırındaki dağlık bölgede yer alan Beka vilayetine bağlı beldenin nüfusunun daha önce 40 bin civarında olduğunu, Suriye'de krizin başladığı 2011 yılından itibarense yoğun göç dalgası yaşandığını söyledi.

Arsal'a sığınan mültecilerin sayısının bir dönem 120 bine kadar çıktığını belirten Haciri, kendi sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorluk çeken bölgenin bu nüfusu kaldırmasının mümkün olmadığını, dolayısıyla buradan ayrılmaların başladığını ve beldedeki Suriyeli mülteci sayısının bugün itibarıyla 60 bin civarında olduğunu aktardı.

Haciri, mültecilerin beldenin iç ve dış bölgelerine kurulan 126 çadır kampında Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası hayır kuruluşlarından gelen yardımlarla hayatlarını sürdürmeye çalıştığını, ancak son zamanlarda bölgeye yeterli insani yardım ulaşmadığını vurguladı.

Yardımların aksamasının yanı sıra zorlu kış şartları da mültecileri zorluyor.

Arsal Belediye Başkanı, Suriyeli ailelerin çoğunun naylon ve kumaş parçaları kullanarak kurduğu çadırlarda dondurucu kış mevsiminin gelmesiyle çok zor günler geçirdiğini anlattı.

Bölgede son günlerde etkili olan şiddetli Norma fırtınası sırasında kampları gezdiklerini ve çok kötü manzaralarla karşılaştıklarını dile getiren Haciri, "Çadırlardan suyun olduğu gibi içeri aktığı ve insanların içeride çaresizce beklediğini gördük. Çadır kamplarındaki Suriyeli mültecilerin, hayatın temel ihtiyaçları olan gıda ve ısınmak için yakacak imkanları bile yok." dedi.

Yoğun kar yağışı ve fırtına dolayısıyla çadırları yıkılan bazı ailelerin, yakınlarının yanına taşındığına dikkati çeken Haciri, yağışların iki gündür durduğunu ancak Suriyeli mültecilerin yaşadığı acıların devam ettiğini belirtti.

Kaynak: AA