Trump göçmen aileleri suçladı

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

Daha önce göçmenleri "suçlu ve kimliği belirsiz Ortadoğulular" olarak nitelendiren Trump, göçmen karşıtı söylemlerini yeni açıklamalarla sürdürüyor.  

Trump, Missisipi eyaletine yapacağı gezi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir muhabirin kendisine yönelttiği, "ABD-Meksika sınırında kadınlara ve çocuklara karşı göz yaşartıcı gaz kullanılması görüntüleri hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna cevap verdi. 

Trump, "'Onlar neden ordalar' dedim. Öncelikle kullanılan gaz göz yaşartıcı gazın oldukça küçük bir formu ve oldukça güvenli. Acı çeken insanlar onu buraya koyan insanlardı ama oldukça güvenli. Neden bir ebeveyn göz yaşartıcı gazın olduğunu bildiği bir bölgeye çocuklarıyla koşuyor?" diyerek kendini savundu. 

"Onlar ebeveyn bile değiller" diyen Trump; göçmen ailelerin, çocuklarını sığınma hakkı elde edebilmek için bir avantaj olarak kullanan gaspçılar olduğunu söyledi. Göçmenlik konusundaki yasaları değiştirmeleri için kongreyi göreve çağırdı.

Trump daha önce Meksika’nın, çoğu Honduraslı binlerce göçmeni ülkelerine geri göndermesi gerektiği söylemiş ve attığı tweette “Uçakla gönderin, otobüsle gönderin, nasıl isterseniz öyle gönderin, gerekirse sınırı daimi olarak kapatırız” demişti.  

Kaynak: TRT Haber