Avustralya Nauru'da tutulan mültecileri ülkeye almayacak

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
Avustralya

Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, Nauru'da tutulan mültecilerin Avustralya'da kalıcı olarak ikamet etmelerine izin verilmeyeceğini söyledi.

Yasal olmayan yollardan Avustralya'ya gelen mülteci ve sığınmacıların hiçbir zaman ülkeye alınmayacağını kesin bir dille vurgulayan yetkililer, söz konusu kişileri yakalayarak taciz, intihar vakaları, cinsel saldırı, zihinsel sağlık sorunları gibi olaylarla gündemde olan Nauru ve Papua Yeni Gine'nin (PNG) Manus Adası'ndaki merkezlere gönderiyor.

Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton yaptığı açıklamada, küçük bir ada ülkesi olan Nauru'daki gözaltı merkezlerine gönderilen düzinelerce mülteci çocuk ve ailelerinin kalıcı olarak Avustralya'da ikamet etmelerine izin verilmeyeceğini belirtti.

Dutton, "Bizim politikamız değişmedi. Biz göçmen botlarının yeniden başlamasını istemediğimizi açıkça söyledik. İnsanlar buraya kalıcı olarak kalmak için gelmeyecek." dedi.

Dutton, arzularının Manus ve Nauru'da tutulan insanların ülkelerine geri döndürülmesi olduğunu söyledi.

Avustralya, ülkeye tekne ile ulaşmaya çalışan sığınmacıların sayısındaki artıştan sonra 2012 yılında gözaltı merkezlerini yeniden hayata geçirdi.

Kaynak: TRT Haber