ABD Meksika sınırına asker göndermeye hazırlanıyor

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak Amerika’nın güney sınırına yaklaşan göçmen konvoyunu durdurmak amacıyla güney sınırına asker yığacağı uyarısını tekrar etti.

"ABD'nin göçmen taarruzu altında olduğunu, tehlikeli bir göçmen güruhunun ülkeyi istilaya geldiğini" iddia eden Trump, ordudan Meksika sınırına 800-1000 arası asker konuşlandırmasını talep etti.

İlkin Trump Orta Amerikalı göçmenlerin Meksika üzerinden girişini önlemek üzere orduyu sınırı korumaya göndereceğini söyledi.

Trump’ın Twitter’dan yazdığı mesajda “orduyu sınıra yolluyorum” demesinin ardından yönetimden bir yetkili İç Güvenlik Bakanlığı’nın orduya ABD-Meksika sınırına aktif görev yapacak asker göndermesi talebini ilettiğini, ordununsa bu talebi değerlendirdiğini belirtti.

Reuters haber ajansına kimliğini açıklamayan yetkili, ordunun sınıra lojistik ve alt yapı çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla 800-1000 kadar ek asker göndermeyi gözden geçirdiğini duyurdu.

AP haber ajansına konuşan başka bir yetkili de Savunma Bakanı Jim Mattis’in Perşembe günü 800 kadar askeri Sınır Devriye ekiplerine destek amaçlı Amerika’nın Meksika sınırına göndermek için gerekli emre imza atmasının beklendiğini kaydetti.

Yetkililer, gönderilecek askerlerin kolluk gücü olarak görev yapmayacağını belirtti.

Kaynak: Sputnik