Savunmasız mülteciler, nasıl Paris'teki çetelerin ve uyuşturucu satıcılarının mükemmel avı haline geldi?

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
Fransa

“Burada uyuyorum.” 21 yaşındaki Ahmed, Paris'in kuzeyindeki bir apartman bloğunun altındaki toprak parçası üzerinde kirli bir battaniyeyi işaret etti. Ekim ayı, saat 3 gibi ama Afgan Ahmed sadece bir tişört giyiyor. Kolunda küçük bir mermi yarası var ve kendine özgü bir küme, her iki el bileğini kaplıyor.

"'Afganistan'da seni nerede bulursam, babanı vurduğum gibi seni de direkt vuracağım.' şeklinde bir mektup aldım,” dedi İngilizcesini mükemmel geliştirmiş bir şekilde. “Anneme dedim ki; 'Hoşçakal, umarım uzun bir hayatın olur, bakalım eğer ben bir hayat kurabilirsem.' Ama şimdi Avrupa'dayım, hiçbir şey yok. ”

Ahmed cebinden katlanmış bir plastik cüzdan çıkardı Fransız yetkililer tarafından reddedilen bir iltica talebine itiraz etme kararını belirten bir belge. “Sekiz ay oldu ve hala bir cevap bekliyorum. Bana yardım eden kimse yok. ”

Hayır kurumları, bu yasadışı merkezde kalan 800 mültecinin her türlü sömürüye müsait olduğu  konusunda uyarıyor.

Savunmasız sığınmacılar, çalışma hakkına sahip olmadıklarından hayatta kalma uğruna para kazanmak amacıyla uyuşturucu taşıyıcılığı yaparak vücutlarını satmak zorunda kalıyorlar.

Paris'teki mültecilerin karşılaştığı riskler, Fransız yetkililerin sığınma taleplerini işleme koymalarındaki gecikmeler ve geçici süre zarfında evsiz mültecilere dönüştürülebilir avlar yapma konusunda destek veya hukuki yolların bulunmayışı nedeniyle daha da artıyor.

Kaynak: Independent