Yunan polisi, kaçak göçmenleri yarı çıplak bir şekilde Türkiye'ye geri gönderdi

Tarih: 
Eylül, 2018
Ülke: 
Yunanistan

Yasadışı geçtikleri Yunanistan'da yakalanan çoğu Pakistan uyruklu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kaçak göçmenler, Yunan polisi tarafından yakalandı. Bazılarının üzerindeki giysilerin çıkarıldığı göçmenler, Meriç Nehri üzerinden Türkiye'ye gönderildi.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 80 kaçak göçmen, birkaç gün önce yasadışı yollardan geçtikleri Yunanistan'da polis tarafından yakalandı.

Kaçak göçmenler, bir süre sınırda aç ve susuz tutulduktan sonra bazılarının üzerlerindeki giysiler çıkarılarak, yüzerek ve botlarla Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye'ye gönderildi.

Gece yarısı bazıları yarı çıplak olan göçmenleri gören vatandaşlar, durumu polise bildirdi. Polis ekipleri yaptığı çalışmada yaklaşık 30 kaçak göçmeni yakaladı.

Üzerleri çıplak olan ve soğuktan korunmak için çuvalla üzerlerini kapatmaya çalışan göçmenler, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 80 kişi ve Yunanistan polisinin kendilerini yakaladıktan sonra aç ve susuz iki gün sınırda beklettiklerini söyledi.

Göçmenler, daha sonra üzerlerindeki değerli eşyaların, kimliklerinin, telefonların alındığını öne sürerek, "Bazılarımızın üzerini soyarak Meriç Nehri'ne attılar. Nehre atılanlar yüzerek Türkiye'ye geçerken, bazılarını da botlarla gönderdiler" dedi.

Kaynak: Hürriyet