Avrupa'da en yüksek kadın cinayeti oranı Romanya'da

Tarih: 
Aralık, 2019
Ülke: 
Romanya

Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa'da 2018 yılında 121 kadın öldürülürken, Almanya'da ise aynı yıl 112 kadının eşleri ya da eski eşleri tarafından katledildiği açıklandı.

Bu ülkeleri 84 kadın cinayetiyle Romanya takip etti. Ancak Romanya, Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat'ın verilerine göre milyon kişi başına düşen kadın cinayeti sayısında 4.3‘lük oranla Avrupa’nın en fazla kadın cinayeti işlenen ülkesi oldu.

Romanya Ulusal Sağlık Değerlendirme ve Tanıtım Merkezi'nin (Centrul Naıonal DE Evaluare Şı Promovare A Strıı De Sntate) polis kaynaklarından derlediği verilere göre, ülkede 2018 yılında 18 bin kadın aile içi şiddete maruz kalırken, 2017 yılında meydana gelen 20 bin 531 aile içi şiddet vakasında da 46 kadın öldürüldü. 2016 yılında şiddet kurbanı kadınların sayısı 57 oldu.

Söz konusu aile içi şiddet vakalarında saldırganların yüzde 92'sini mevcut ya da eski eş olmak kaydıyla erkekler oluştururken, mağdurların yüzde 76'sı kadınlardan, yüzde 4'ü de çocuklardan oluşuyor. Aile içi şiddete ilişkin kayıtların 2014 yılından itibaren tutulmaya başlandığı Romanya'da aile ve akrabalar dışında üçüncü kişilerce kadına uygulanan şiddete ilişkin net bir veri ise bulunmuyor.

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı'nın araştırma sonuçlarına göre ise Romanya'da 15 yaş ve üstü kadınların yüzde 30'u hayatlarının bir evresinde fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor.

Şiddet mağduru bu kadınların yalnızca yüzde 23'ü olayı polise bildirirken faillerin çoğu, kadınların yakınları oluyor. Kadınların yüzde 32'si ise cinsel tacize maruz kaldıklarını belirtti.

Kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de polise şikayet ederken ciddiye alınmamak. Şiddet gördüğü için polisten yardım isteyen kadınlara polis memurlarının olumsuz ve ilgisiz cevapları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tesadüfen dinlediği bir çağrı merkezi konuşmasında da gözler önüne serilmişti.

Kaynak: TRT Haber