Dünya genelinde her 10 kadından 4'ü şiddet mağduru

Tarih: 
Mart, 2019

Hemen hemen her ülkede kadınlar sokakta yürürken, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında bazen de evlerinde gerek sözlü gerek fiziksel ve cinsel tacizin kurbanı oluyor.

Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık her 10 kadından 4'ü fiziksel ya da cinsel şiddet mağduru.

Veriler, yaklaşık 650 milyon kadın ve kız çocuğunun 18 yaşından önce evlendiği ya da evlenmeye zorlandığını, çocuk yaşta evliliklerin ise aile içi şiddeti artırdığını gösteriyor. 120 milyon kız çocuğunun da zorla cinsel ilişkiye sürüklendiği belirtiliyor.

Dünya genelinde kadınların yüzde 35'i hayatlarının bir döneminde fiziksel ya da cinsel şiddet ve tecavüze maruz kalıyor.

Taciz ya da tecavüz vakalarının minimum düzeyde rapor edildiği göz önünde bulundurulduğunda ise bu rakamların çok daha yüksek olduğu gerçeği tüyler ürpertiyor.

BM Kadın Birimine göre cinsel istismar, taciz ya da tecavüz verilerinin bulunduğu ülkelerin çoğunda ise mağdurların yüzde 40'ından azı yardım ya da destek istiyor. Mağdur kadınların çoğu aile ve arkadaşlarına yönelirken, yüzde 10'dan daha az bir kesim, polis gibi resmi kurum ya da mekanizmalara başvuruyor.

ABD'de cinsel taciz karşıtı en büyük sivil toplum örgütü RAINN'in verilerine göre, ülke genelinde her 92 saniyede bir kişi cinsel istismar ya da tacize maruz kalıyor.

Veriler,  her 6 kadından birine tecavüz edildiğini ya da tecavüz girişiminde bulunulduğunu ve  her 10 tecavüz mağdurundan 9'unun kadın olduğunu ortaya koyuyor.

Cinsiyet eşitsizliğinin çok belirgin olduğu Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi Asya ve özellikle Güney Asya ülkelerinde de cinsel taciz vakalarının oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Hindistan'da kadınların yüzde 79'u, Vietnam'da yüzde 87, Kamboçya'da yüzde 77 ve Bangladeş'te ise yüzde 57'si bir tür cinsel tacize maruz kaldı.

Latin Amerika ülkesi Brezilya da cinsel saldırıların oldukça yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Brezilya'da 2013 yılında yapılan bir çalışmada tecavüz vakalarından ''salgın'' olarak bahsediliyor ve her 11 dakikada bir kadının tecavüze uğradığı bilgisine yer veriliyor.

BM Kadın Birimine göre Arap kadınlarının yüzde 37'si hayatları boyunca  bir tür şiddete maruz kalıyor ama yüzdelerinin çok daha yüksek olabileceği belirtiliyor.

Arap kız çocuklarının yüzde 14'ü ise 18 yaşının altında evleniyor.

Kaynak: TRT Haber