Wilders'ın seçim vaadi: İslam'dan Arındırma Bakanlığı

hollanda geert wilders
Tarih: 
Ocak, 2021
Ülke: 
Hollanda

Hollanda’da aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders seçim vaadi olarak İslam'dan Arındırma Bakanlığı kurulacağını açıkladı

Hollanda’da aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders lideri olduğu Özgürlükler Partisi (PVV), seçim vaadi olarak "İslam'dan Arındırma Bakanlığı"nın kurulacağını açıkladı. Hollanda'da 17 Mart'ta genel seçimler yapılacak. Özgürlükler Partisi (PVV), yapılacak seçimler için resmi internet sitesinden 2021-2025 yılı programını açıkladı. Açıklanan programda, Göçmenlik, Geri Dönüş ve İslam'dan Arındırma Bakanlığı kurulacağı ve İslam'ın totaliter bir ideoloji olarak tanıtılacağına söz verildi. Programda İslam ülkelerinden sığınmacı veya göçmen alınmayacağı vaadedildi. İslami okullar ve Kur'an-ı Kerim aracılığıyla "İslami ideoloji"nin yayılmasının yasaklanacağı belirtildi. Ayrıca, kamuda başörtüsü yasağı uygulanacağı, sığınma taleplerinin durdurulacağı ve sığınmacı merkezlerinin kapatılacağı kaydedildi. Çifte vatandaş olanlar için seçim ve seçilme hakkı verilmeyeceği kaydedildi.

Wilders göçmenlere hakaret etmişti

Irkçı PVV lideri Geert Wilders, 9 Mart 2014 tarihinde düzenlenen yerel seçimler sırasında göçmenlere yönelik hakarette bulunmuştu. Wilders, seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda parti üyelerine, “Bu şehirde ve Hollanda’da çok mu, az mı Faslı istiyorsunuz?” diye sorup ardından aldığı “Az, az” cevabı üzerine, “Gereğini yaparız” demişti. Irkçı Wilders'ın bu açıklamaları toplumda büyük tepkiye yol açmıştı. Yapılan açıklamadan Faslı sivil toplum örgütleri ve Hollandalı bazı belediyelerle kurumların da olduğu geniş bir kesim, Wilders aleyhine savcılığa 6 bin 400 civarında suç duyurusunda bulunmuştu.

Makeme Wilders'ı suçlu buldu

Hollanda'da yüksek mahkeme Eylül 2020'de karar varmış aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'i "azınlık gruba hakaret etmekten" suçlu bulmuştu. Mahkemeden yapılan açıklamada, Mart 2014'te Faslılar hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle 6 yıldır yargılanan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in "bir gruba hakaret" nedeniyle suçlu bulunduğu ancak 4 yıl önce alt mahkeme tarafından verilen kararda belirtilen "ayrımcılığa teşvik" ve savcının taleplerinden biri olan "nefret söylemi" suçlarından beraat ettiği belirtilmişti. Açıklamada, demokratik olarak seçilen bir milletvekili için yıllardır yaptığı açıklamalardan dolayı yeterli bir bedel ödediği kaydedilmiş olup Wilders'e savcılık tarafından talep edilen 5 bin avro cezanın ayrıca verilmeyeceği açıklanmıştı.

Kaynak: TRT HABER