Hindistan: Hz. Muhammed'e hakaret içeren Facebook paylaşımı ortalığı karıştırdı, 3 ölü 111 gözaltı

Tarih: 
Ağustos, 2020
Ülke: 
Hindistan

Hindistan'ın "Silikon Vadisi" olarak bilinen Bengaluru şehrinde, "Hz. Muhammed'e hakaret içeren bir Facebook paylaşımı" sonrası çıkan sokak çatışmalarında 3 kişi hayatını kaybetti. Polis olaylara karışan en az 110 zanlıyı gözaltına aldı.

Ülkenin güney kesimlerinde yer alan 12 milyon nüfuslu Bengaluru şehri, bir politikacının yakın akrabasının paylaştığı iddia edilen sosyal medya mesajı sonrası karıştı.

Adının Naveen olduğu belirtilen söz konusu kişinin sosyal medya platformu Facebook'ta Hz. Muhammed'e "hakaret" içeren mesajı sonrası öfkeli bir kalabalık bölgedeki bazı karakollara saldırdı.

Çıkan çatışmalarda polis biber gazı ve coplarla kalabalığı dağıtamayınca güvenlik güçleri gerçek mermi kullandı. Olaylarda birçok polis aracı ateşe verilip kullanılamaz hale gelirken, kurşunlara hedef olan 3 sivil hayatını kaybetti. Müslümanların yoğunlukta olduğu Bengaluru şehrinde bazı yaşlı insanların ortalığı yatıştırmaya çalıştığı ancak başarılı olamadığı bildirildi.

Hakaret mesajını atan kişi, Hintli bir politikacının akrabası iddiası

Çatışmalarda söz konusu paylaşımı yapan Naveen adlı şahsın ve akrabası olduğu Hint politikacının oturduğu evlerin de, öfkeli kalabalık tarafından taşlı ve sopalı saldırıya uğradığı kaydedildi.

Bengaluru Emniyeti'nden polis memuru Komiser Kamal Pant, sosyal medya paylaşımını yapan kişinin çatışmalara karışan diğer 110 zanlıyla birlikte gözaltına alındığını belirtirken, mesajı silen Facebook yönetimi paylaşımın içeriği hakkında bilgi vermedi.

Olaylar sonrası Kongre Partisi milletvekili Dinesh Gundu Rao, Hz. Muhammed'e hakaret içeren söz konusu paylaşımın "hastalıklı bir ruhun ürünü" olduğunu ifade ederken, diğer bir siyasi isim Akhanda Murthy, bölgedeki Müslüman topluma sükunet çağrısında bulundu.

Karnataka Eyaleti İçişleri Bakanı Basavraj Bommai, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ve güvenlik kamerası görüntülerinin de incelendiğini duyurdu.

Kaynak: EN