ABD’de Müslüman çocuk dini hakkında sorguya çekildi

Tarih: 
Ekim, 2019
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

Ohaio'da 10 yaşındaki bir Müslüman çocuğun ebeveynleri, öğrencinin bir öğretmen tarafından vatanseverliği ve dini inançları hakkında sorgulandığını belirtti. Ailesi, çocuğun evde fiziksel olarak şiddete uğrayıp uğramadığını belirlemek için soyundurulduğunu söyledi. Çocuğun medeni haklarının ihlaline dair geçen Kasım ayında federal dava açıldı.

Bir öğretmen, bir asistan öğretmen ve bir okul hemşiresi geçen hafta açılan Lakeview Yerel Okul Bölgesi davasındaki sanıklar. Şimdi 11 yaşında olan çocuğun ismi kullanılmıyor.

Lakeview okulları Başsavcısı Velina Taylor, Salı günü bölge savcılarının yorum yapmasına izin verilmediğini söyledi.

Şikayete göre, asistan öğretmen geçen Kasım ayında bir matematik dersinde çocuğa neden üzgün göründüğünü sordu. Çocuğun iyi olduğunu söylese de kadın sınıftan çıkmasını istedi.

Daha sonra davada öğretmeninin çocuğa; dinini, Allah’a inanıp inanmadığını, ABD’yi sevip sevmediğini ve akrabalarından birinin ölüp ölmediğini sormaya başladığı belirtildi. Çocuğun koyu bir tene ve saça sahip olduğu, Filistin kökenli olduğuna dikkat çekildi.

O günün ilerleyen saatlerinde, sınıf öğretmeni ve asistan öğretmeni öğle yemeği vaktinde çocuğu koridorda buldu ve onu okul hemşiresinin beklediği bir odaya götürdü. Çocuk ağlamaya başladı ve ailesiyle ilgili sorguya çekildi.

Daha sonra evde fiziksel tacize uğrayıp uğramadığı hakkında sorgulandı. 10 yaşındaki çocuğun pantolonunu indirmesi ve muayene olmak için gömleğini kaldırması istendi.

Çocuk, annesinin onu bir kemerle disipline soktuğunu söylemeye zorlandı.

Aile avukatı Matthew Abens, “Öğretmenlerin duymak istediği şeydi” dedi. “10 yaşında bir çocuk, öğretmenler tarafından doğru olmadığı bilindiği halde bazı baskılar yapmaya zorlanıyor. Kökeni veya dini inanışı olmasaydı, yaptıkları davranışlar bu seviyeye asla ulaşamazdı.”

Abens, ilçenin çocuk hizmetleri biriminin okul yetkilileriyle temasa geçildikten sonra durumun araştırıldığını ve görevin kötüye kullanıldığına dair herhangi bir bulgu bulunmadığı için davanın bir ay sonra kapandığını söyledi.

Çocuk, başına gelenler yüzünden travma geçirdi ve zihinsel sağlık danışmanlığı alıyor.

Kaynak: AP